Küçülmeye devam ediyoruz

Ipsos KMG'nin her ay düzenli olarak gerçekleştirdiği Hane Tüketim Endeksi'nin Mart 2009 sonuçları belli oldu...

08.05.2009 - 10:06 | MediaCat

Ipsos KMG’nin her ay düzenli olarak gerçekleştirdiği Hane Tüketim Endeksi’nin Mart 2009 sonuçları belli oldu. Araştırmaya göre, Mart 2009’da hane tüketimi hızlı tüketim ürünlerinde Şubat 2009’a göre hem cari hem de sabit fiyatlarda % 5 oranında küçüldü. En büyük düşüş % 13 ile Alkollü İçeceklerde ve Vücut Bakım ürünlerinde gerçekleşti. Alkollü içeceklerdeki fiyat düşüşleri bunun sebeplerinden bir tanesi.

Ipsos KMG’nin 10.yılını dolduran aylık hane tüketim endeksine göre Mart 2008 – 2009 arasında sabit fiyatlarda % 6 küçülme yaşanırken cari fiyatlarda ise % 2’lik artış meydana geldi. Sabit fiyatlarda en büyük küçülmenin yaşandığı kişisel bakım ürünlerinde Mart 2008’den Mart 2009’a en büyük gerileme %21 ile saç bakım ürünlerinde oldu. Saç Bakım Ürünlerini % %19 ile vücut bakım ürünleri ve %17’luk gerileme ile alkollü içecek tüketimi takip ediyor. Öte yandan Genel Gıda Ürünleri gibi temel ihtiyaçlara yönelik ürünlerin bulunduğu kategoride ise cari fiyatlarda %8’lik bir yükselme olurken sabit fiyatlarda bir önceki aya göre bir değişiklik yaşanmadı.

Hane Tüketim Endeksi Mart 2009 sonuçlarını değerlendiren Tüketici Panelleri ve Medya Koordinatörü Kıvanç Bilgeman; hanelerin temkinli bir tüketim yapısına geçerek bütçelerini temel ürünleri koruyacak şekilde yeniden yapılandırdıklarını belirtti. Hane tüketimindeki yaşanan bu değişimin global ekonomik kriz ile birlikte ülkemizde son 5 yıl içerisinde yükselen yaşam kalitesindeki iyileşmenin gerilemesi olarak değerlendiren Bilgeman, genel ekonomik gelişmelerin ve önlemlerin yanı sıra, pozitif iletişimin de tüketici alımlarının canlanması açısından kritik önem taşıdığını söyledi.

Hane Tüketim Endeksi verileri Türkiye’yi temsil eden 6.200 haneden oluşan bir örneklemden elde ediliyor ve hane tüketimi için satın alınan hızlı tüketim ürünlerini kapsıyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.