Krone-Doğuş treyler fabrikasının temeli atıldı

Türkiye’nin en büyük, dünyanın da sayılı treyler fabrikalarından biri olacak Krone-Doğuş...

18.07.2008 - 10:56 | MediaCat

Türkiye’nin en büyük, dünyanın da sayılı treyler fabrikalarından biri olacak Krone-Doğuş treyler fabrikasının temeli İzmir’in Tire ilçesinde atıldı. 35 milyon Euro’ya mal olacak fabrika, gelecek yıl hizmete girecek.

Doğuş Otomotiv’e ithalat ve distribütörlük yanında Türkiye’de üretici ve sanayici kimliği de kazandıran ikinci yatırımı “Krone Doğuş Treyler Fabrikası”nın temel atma töreni 17 Temmuz 2008 tarihinde T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Zafer Çağlayan’ın da katılımı ile İzmir’in Tire ilçesinde gerçekleştirildi.

Otomotiv değer zincirinin her halkasında öncü şekilde yer almayı hedefleyen Doğuş Otomotiv ve 2003 yılından itibaren distribütörü olduğu Avrupa’nın ikinci en büyük treyler üreticisi Krone’nin ortaklığında, 35 Milyon Euro yatırım ile temelleri atılan Krone Doğuş Treyler Fabrikası 2009 yılında hizmete girecek. Türkiye’nin yabancı ortaklı “ilk” treyler üretim merkezi olacak olan Krone Doğuş Treyler Fabrikası, aynı zamanda Avrupa’nın müşterinin istediği renkte treyler üretebilen tek merkezi olacak.

Beklentilerin üzerinde yaratıcı hizmet vizyonuyla geleceğe yönelik iş planlarını oluşturan Doğuş Otomotiv, Haziran 2008 ayında hizmete açtığı ve bir ilk olma özelliğini taşıyan Meiller Doğuş Damper Fabrikası’nın ardından ikinci üretim merkezi Krone Doğuş Treyler Fabrikası’nın temellerini Tire, İzmir’de attı. Doğuş Otomotiv’in üretici sıfatı ile bir adım daha öne çıkarak Krone ortaklığında yapılandırdığı tesisin temel atma töreni, T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, İzmir Milletvekilleri, İzmir İl ve Tire İlçe Protokolü, Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit F. Şahenk, Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar, Doğuş Otomotiv CEO’su Ali Bilaloğlu ile Krone GmbH Ortağı Bernard Krone, Krone GmbH Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Jürgen Föhrenbach ve Krone üst düzey yöneticilerinin katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Yapımı tamamlandığında Türkiye’nin en büyük kapasiteli treyler üretim tesisi olacak olan Krone Doğuş Treyler Fabrikası’nın temelleri, 2007 yılında imzalanan üretim anlaşması sonrasında Doğuş Otomotiv’in yüzde 49; Krone’nin yüzde 51 ortaklığında İzmir’in Tire Organize Sanayi Bölgesi’nde atıldı. İki yüz bin metrekare toplam alan içerisinde otuz bin metrekare kapalı alana inşaa edilecek olan tesisin 2009 yılında faaliyete geçmesi hedefleniyor.

Yıllık 10 bin adet treyler üretim kapasitesine sahip olacak olan tesis ile ilk etapta 150 kişiye istihdam olanağı yaratılacak. İki vardiya sistemine geçildiğinde ise bu sayı 400 kişiye ulaşacak. Hizmete gireceği 2009 senesinde 3 bin 115 adet treyler üretimi gerçekleştirecek olan tesis toplam üretimin yüzde 80’ini ihraç ederken, yüzde 20’si ise Türkiye pazarında satışa sunulacak. Ürün gamı Mega Liner ve Profi Liner treylerlerden oluşan fabrikadan Rusya, Orta Doğu, Türkî Cumhuriyetler ve Güney Doğu Avrupa ülkelerine ihracat gerçekleştirilecek.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.