Kriz yaratan reklam

Baktat'ın bir reklamı, Bulgaristan'ın Türkiye'ye nota vermesine yol açtı.

17.02.2005 - 00:00 | MediaCat

Baktat’ın bir reklamı, Bulgaristan’ın Türkiye’ye nota vermesine yol açtı.

Konuyla ilgili olarak Hürriyet gazetesinin haberi şöyle:

Bulgaristan, Baktat’ın gurbetçi bir ailenin ‘çorba parası isteyen’ bir gümrük memuruna çorba verdiği teması üzerine kurulu reklam filmi yüzünden Türkiye’ye nota verdi.

BULGARİSTAN, Avrupa’da ünlü gıda toptancısı ve üreticisi Baktat’ın Türk televizyonlarının Avrupa yayınlarına verdiği televizyon reklamları yüzünden Türkiye’ye nota verdi. Reklamdan duyulan rahatsızlığın Ankara’ya, Bulgaristan Büyükelçiliği tarafından iletildiği, Dışişleri’nden de Baktat firmasına bunun aktarıldığı öğrenildi.

KÜÇÜK DÜŞÜRÜYORMUŞ:

Notada, ‘Bu reklam bizi küçük düşürüyor’ denilirken, reklam Avrupalı Türkler’in, Türkiye’ye gidişte kullandığı sıla yolunda yaşananları anlatıyor. Seri olarak hazırlanan reklamların, sıla yolu ile ilgili bölümünde, eşiyle Türkiye’ye giden bir gurbetçinin yolunu kesen Sırp ya da Bulgar polisi, ‘Komşi bir çorba parası’ diyor ve 200 Euro istiyor. Reklamda oynayan Settar Tanriöven ise, ‘Ne çorba parasi komşi. Çorbanın hası burda. Al sana çorba’ diyerek üç-dört paket çorba uzatıyor ve ‘Hadi çüss (Tschüss)’ diyerek uzaklaşıyor.

ZATEN SIRP’A BENZİYOR:

Baktat firmasından Kadir Baklan, Ankara’dan bu protesto notasını duyunca şoke olduklarını belirterek, ‘Biz o reklamı iyi niyetle hazırladık. Yaşanan olaylardan yola çıktık. Avrupa Hürriyet’te her yaz bu olayları okuyoruz. Oradan esinlendik. Zaten polis de Bulgar değil Sırp polisine benziyor. Bir ülkeye benzemesin diye o kadar da uğraştık’ diye konuştu. Bulgaristan gümrükleri ve yollarında, her yıl rüşvet sorunları artarak sürüyor. Pasaport kontrolünde ve gümrüklerde her geçenden ‘Çorba parası ya da hava parası’ denilerek 5’er-10’ar Euro alınıyor.

RÜŞVET ALIŞKANLIK OLDU:

Geçen yıl, rüşvete karşı düzenlenen operasyonda 200’den fazla memurun yeri değiştirilmişti. Ancak rüşvet durmamıştı. Sıla Yolu’nu kontrol etmek amacıyla Bulgaristan yoluna giden Türk gazeteciler ve bazı AP milletvekilleri de rüşvet vermek zorunda kalmıştı.

Çorba parası nedir?

ÇORBACI, taşrada halkın Hıristiyan ileri gelenlerine verdiği unvandı. Tarihte Yeniçerilerde Orta adı verilen birliklerin komutanlarına da Çorbacı denirdi. Tayfaların gemi sahibine verdikleri isim de çorbacıydı. Çorbacı kelimesi zaman içinde patron, amir ve argoda rüşvetçi anlamında kullanıldı. Çorba parası ise argoda görevli kimseler için verilen rüşvet anlamı taşıyor.

AL sana çorba

Avrupa’da çok ünlenen reklamda rol alan Settar Tanrıöven, yolu kesip çorba parası isteyen polise, ‘Al sana çorba, parayı ne yapacaksın. Çorbanın hası bu’ deyip hazır BAKTAT çorbası veriyor ve ardından gaza basıp gidiyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.