Kriz döneminde pazarlamada dijital gerileme

WPP grubu yöneticilerinden Sir Martin Sorrell yaptığı açıklamada pazarlamacılar için halen fırsatların bulunduğunu belirtti.

07.07.2009 - 11:27 | MediaCat

Pazarlama sektörü çok kısa bir süre içinde, ekonomik krizin yavaş yavaş aşılmasıyla birlikte geri kalacak. Hem dijital hem geleneksel yayınların yükselişte olduğu bu dönemde, WPP grubu yöneticilerinden Sir Martin Sorrell yaptığı açıklamada pazarlamacılar için halen fırsatların bulunduğunu belirtti.

Yatırım bankalarından Citigroup yakın zamanda WPP’yi elinde tutma kararından satış piyasasına çıkardı, ve ayrıca da gelirlerinde bu yıl yüzde 7.5’lik oranda bir azalma beklediğini açıkladı. Yapılan açıklamalar ayrıca 2010 yılında da büyümenin çok fazla olmayacağını işaret ediyor. Şirkete göre yüksek maaş modelli çalışanlarla iş yürüten WPP ve diğer holding grupları fazla geniş çapta bir dönüm sağlıyor. Kriz sonrası açılımları ve yükselişinden önce, yayıncı olarak piyasayı yönlendiren şirketlerin gelir payları düştüğü gibi pazarlamada da bir düşüş ve geri kalma bekleniyor.

Sorrell yaptığı açıklamada pazarlama ve satış konularında sektörün kendisini sekteye uğrattığını, insanların krizin boyutlarıyla ilgili endişe duyduğunda ilk hangi konularda kısıtlamalara gideceğinin belli olduğunu belirtti. Şirketlerin yalnızca kar paylarının hızla geri kazanılabileceğini bildikleri zaman yatırım yaptığını belirten Sorrell “şirketler düşüşü başlatır, yükselişi yavaşlatır ve maalesef bizler de böyle bir durumun ortasındayız.”Krizin etkilerinin ağar bir şekilde hissedildiğini belirten Sorrell aynı zamanda yıl sonuna doğru daha yükselen bir grafiğin haberlerini de verdi.

Önümüzdeki yıl kış Olimpiyatları, Fifa Dünya Kupası, Şangay Expo’su ve Amerika’daki dönem arası Kongre seçimleri sayesinde uluslar arası piyasalarda daha bir canlanma beklenebilir. Dijital pazarlama ve medya alanında WPP öncü bir kuruluş ve görünüşe göre Sorrell de orta dereceli bir yükseliş bekliyor şirketten. Gelirlerinin yüzde 25in altına inmesi beklenmeyen şirket şimdilik yalnızca yatay bir seyir izliyor. Sorrell’in kendisinin de belirttiği gibi ayrıca birçok şirket halen geleneksel pazarlama tekniklerini de bırakmış değil. Yakın zamanda Cannes uluslar arası pazarlama festivalinde Procter&Gamble, Johnson&Johnson ve McDonalds gibi şirketler de bunu göstermişti. Kısaca geleneksel satış ve pazarlama tekniklerinde fiyatların düşüşünün bir etkisi var. Ayrıca televizyonun sunduğu avantajlar halen şirketler için fazlasıyla kıymetli. Fakat ne olursa olsun, yeni pazarlama tekniklerinde kesinlikle bir dijitalleşme söz konusu.

Google konusu sorulduğunda Sorrell’in cevabı google’ı “dostça bir düşman” gibi tanımına yönlendiriyor. Ürünlerin hem tanıtımına hem de arka plana itilmesine yol açabilen dev arama motoru çok uzun zamandır olmasa bile pazarlama konusunda yeterli bir süredir satım uzmanlarının odaklarından biri olmuş durumda. Google yakın zamanda harcamalarını kısıp daha fazla iş piyasasına yönelirken aynı zamanda kısa sürede büyüyerek son iki çeyrektekinden çok daha büyük bir hale geldi. Her ne kadar hızlı yükselse de Google’ın rakipleri de boş durmuyor ve AOL, Yahoo ve Bing’in oynayacağı rol giderek önem kazanıyor.

Sorrell bu konuda şunu belirtiyor “müşterilerimizin para yöneticisi olarak yaklaşımımız olabildiğine dengeli bir pazardır, yani bu gelişmeler WPP tarafından gayet olumlu algılanabilir.” Amazon’un Kindle’ının basılı ürün sektörüne yenilikler getirmesini beklediklerini açıklayan yönetici bu tarz bir ürünün yakın zamanda dijital dünyada başta email, gazete diğer haber kaynakları olmak üzere her yerde kullanılabileceğini de belirtti.

kaynak: Financial Times/CNN; WARC, 06 Temmuz 2009

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.