Köyler modern süt üretim merkezlerine dönüşecek

T.C. Tarım Bakanlığı’nın tarımsal üretime verdiği desteklerle ulusal ölçekte uygulanacak projeyle köyler, organize birer modern süt üretim merkezine dönüşecek...

18.11.2009 - 00:00 | MediaCat

T.C. Tarım Bakanlığı’nın tarımsal üretime verdiği desteklerle ulusal ölçekte uygulanacak projeyle köyler, organize birer modern süt üretim merkezine dönüşecek.

“Sütüme Sağlık, Köyüme Destek” Projesi çerçevesinde Tekirdağ’ın Ferhadanlı köyünde açılan SütEvi, küçük ölçekli süt üreticilerinin başlıca sorunlarını gidermek ve böylece daha kaliteli ve verimli üretim yapmalarının yolunu açmak adına son derece önemli bir fonksiyonu üstleniyor.
Proje sayesinde, süt kalitesiyle birlikte süt üreticisinin maddi kazancının artırılması, sağım işinde ağırlıklı çalışan kadınların sosyal hayatının iyileştirilmesi ve tüketicilerin kaliteli süte erişiminin kolaylaştırması hedefleniyor.

1998 yılından bu yana Türkiye’de lezzetli, sağlıklı ve uygun fiyatlı gıda ve içecek ürünleriyle mümkün olan en fazla sayıda insanın sağlığına, tüm hayatları boyunca katkıda bulunma misyonuyla faaliyet gösteren Danone Tikveşli ile 146 yıldır Türk çiftçisini desteklemeyi misyon edinen T.C. Ziraat Bankası, Türkiye’de süt kalitesini ve üretim verimliliğini Avrupa Birliği standartlarına ulaştırarak, çiftçilerin kazançlarını arttırmayı ve tüketicilerin kaliteli süte erişimini kolaylaştırmayı hedefleyen “Sütüme Sağlık Köyüme Destek” Projesi’nde buluştu.

Danone Tikveşli olarak 2003 yılından bu yana yürütmekte oldukları “Danone Çiftçi Geliştirme Programı” çerçevesinde 2010 sonuna kadar 30’un üzerinde SütEvi açmayı planladıklarını açıklayan Danone Tikveşli Genel Müdürü Okay Eğdirici, “Böylece 1.500 küçük ölçekli süt üreticisi hanenin kazançlarını artırmayı amaçlıyoruz” dedi. 146 yıldır tarımsal üretimin gelişmesi ve modernleşmesinde öncü ve lider rol oynadıklarını belirten T.C. Ziraat Bankası Genel Müdürü Sayın Can Akın Çağlar, Danone Tikveşli’nin ön ayak olduğu projeyi Türkiye geneline yaymayı ve geniş kitleleri kucaklamayı hedeflediklerini açıkladı.

Danone Tikveşli ve Ziraat Bankası, Türkiye’ye yepyeni bir model kazandırıyor
Danone Tikveşli markalarını mümkün olduğu kadar çok insan için ulaşılabilir kılma misyonu doğrultusunda, sektördeki verimliliği ve kaliteyi arttırarak daha çok tüketicinin kaliteli süte erişimini sağlamak için 2008 yılında “Sütüme Sağlık, Köyüme Destek” projesinin temellerini attı. Danone Tikveşli ve Ziraat Bankası hem süt üreticisinin, hem sektörün, hem de tüketicinin kazandığı “SütEv” modelini önümüzdeki yıllarda daha da yaygınlaştırmayı hedefliyor.

Ferhadanlı Süt Evinin açılışında konuşan Danone Tikveşli Genel Müdürü Okay Eğdirici, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın “Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı” kapsamında sağlanan hibe programı ve Türkiye’nin en köklü ve güvenilir kurumlarından Ziraat Bankası’nın kredi finansmanı ile gerçekleştirilen projenin uzun vadeli amacının küçük ölçekli üreticileri bir araya getirerek üreticilerin bütün hayvanlarını tek bir çiftlik çatısı altında toplamasını sağlamak, böylece dünyada yaygın olan köy çiftlikleri uygulamasını yerleştirmek olduğunu söyledi. T.C Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, “Sütüme Sağlık Köyüme Destek” Projesini, Türkiye’de ilk olan bu yepyeni model sayesinde, üreticinin yaşadığı problemleri gidermek ve küçük ölçekli işletmelerin profesyonel bir çiftlik modeli ile çalışarak kaliteli, verimli, karlı ve sürdürülebilir üretim yapabilmeleri için hayata geçirdiklerini açıkladı.

SütEvler süt kalitesini AB standartlarına taşıyor
Eğdirici, projenin faydaları konusunda şunları söyledi: “Sütüme Sağlık, Köyüme Destek projemiz kapsamında açılan SütEvlerin öncelikli faydası, üreticimizin elde ettiği sütün kalitesini artırmaktır. Merkezi Yem Ünitesi sayesinde hayvan yeminin kaliteli ve ideal içerikte olması garanti altına alınıyor ve böylelikle süt kalitesi artıyor. Merkezi Sağım Ünitesi’ndeki veteriner aracılığıyla ineklerin sağlık kontrolleri ve tedavileri yapılıyor, hayvan sağlığı artırılıyor ve kalıntı içermeyen süt üretilmesi sağlanıyor. Merkezi Soğutma Sistemi sayesinde de sütte zararlı bakteri ve somatik hücre oluşumu engellenerek kalite yükseliyor.”

Verimlilik de artacak, süt üreticisinin kazancı da…
Proje sayesinde süt üreticisinin maddi kazancını kademeli olarak en az yüzde 25 oranında artırmayı hedeflediklerini açıklayan Eğdirici, “Teknik görevliler liderliğinde köylümüzün kendi yemini üretebilmesini sağlıyoruz ve böylece yem maliyetleri yüzde 20 azalıyor. Üreticinin sahip olduğu inek başına aldığı süt miktarı olarak açıkladığımız verimlilik, SütEvler sayesinde ineklerin sağım, sağlık kontrolü ve yem kalitesi arttığı için, yüzde 100 artıyor. SütEv ile artan süt kalitesi için Danone köylümüze kalite primi veriyor. Yem maliyetinin düşmesi ve verimliliğin artması sayesinde süt üreticimizin geliri artmış oluyor.” diye konuştu.

Projenin sosyal boyutuna da dikkat çeken Genel Müdür Okay Eğdirici, sağım işinde etkin olarak çalışan kadınların sosyal yaşamlarını iyileştirmeyi ve süt üreticiliğini gençler için cazip bir iş alanı haline getirerek köyden kente göçü azaltmaya destek olmayı hedeflediklerini kaydetti: “Örneğin; 5 ineği bulunan bir üreticimiz günde 3 saatini sağıma ayırmaktadır. Köy Sağım Merkezlerindeki teknolojik altyapı sayesinde bu süre çok azalmış olup 10 dakikada 24 inek sağılabilmektedir. Böylece kadınlarımız eskiden sağım için ayırmak zorunda oldukları zamanı şimdi çocukları ile veya diğer sosyal aktiviteler ile geçirebilmektedirler.

Ziraat Bankası’ndan tarım-hayvancılığına kesintisiz destek
T.C. Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar ise açılışta yaptığı konuşmada, 146 yıldır tarımın gelişimi, üreticilerin daha verimli ve modern tekniklerle üretim yapması, ülke tarım ve sanayisinin entegrasyonunun sağlanması için kesintisiz destek sunduklarını söyledi.

Çağlar, “Tarımsal krediler, Bankamızın kuruluş amacına uygun olarak kredi portföyündeki ağırlığını devam ettiriyor. 2009 Eylül itibarıyla tarımsal krediler yılsonuna göre yüzde 12’lik artışla 7,1 milyar TL’ye ulaştı ve 2009’un ilk 9 aylık döneminde kullandırılan tarımsal kredi miktarı ise 4,1 milyar TL olarak gerçekleşti” diye konuştu.

“Sütüme Sağlık, Köyüme Destek” Projesi’nden yararlanmak isteyen kooperatiflere Tarım Bakanlığı’nın kırsal kalkınma hibe programından destek verileceğini söyleyen Çağlar, “Ziraat Bankası olarak yatırımın geri kalan bölümü için Danone Tikveşli’nin süt alım garantisi verdiği kooperatiflere ve süt alım birliklerine ipoteksiz 5 yıllık kredi sağlayacağız. Küçük ölçekli işletmelerin profesyonel bir çiftlik modeli ile çalışarak kaliteli, verimli, karlı ve sürdürülebilir üretim yapabilmelerinin önünü açan bu projede, Danone Tikveşli ile işbirliği yapmaktan dolayı mutluyuz” dedi.

Projenin simgesi: Dev Bardak
Dev bir süt bardağı eşliğinde gerçekleşen açılış sonrası söz alan Danone Tikveşli Genel Müdürü Okay Eğdirici, projenin simgesiyle ilgili olarak, “Bu bardak, Sütüme Sağlık Köyüme Destek projemizin verimliliğini ifade ediyor. Sektörümüzde verimliliğin, Ziraat Bankası’nın, Namık Kemal Üniversitesi ve Tarım Bakanlığımızın da değerli katkıları ile günbegün artacağına ve bu bardak gibi devleşeceğine inanıyoruz” dedi.

Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar ise “Ziraat Bankası olarak çiftçilerimizin refahı için elimizden gelenin en iyisini yapmak üzere çalışıyoruz. Sütüme Sağlık Köyüme Destek projemiz de çok güzel bir amaca hizmet ediyor. Ziraat Bankası olarak, bu bardak gibi dev adımlarla çiftçilerimiz için yatırım yapmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Sütüme Sağlık Köyüme Destek” Projesi ile tarım sektöründeki değişimi yönetmeye ve ülkemizin dört bir yanındaki milyonlarca çiftçiye hizmet vermeye kararlılıkla devam edeceğini belirten Çağlar ayrıca, Türkiye için yepyeni bu modeli hayata geçirmekten gurur duyduklarını dile getirdi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.