Konut kredisine talep artıyor

HürriyetKıyasla.com’un analisti Cem Tutkun, Türkiye Bankalar Birliği raporunu değerlendirerek, konut kredilerinde gelinen noktayı özetliyor: “Yılın ikinci çeyreğinde konuta olan ilgi artmaya başladı.”

08.09.2011 - 00:00 | MediaCat

Tüketici finansmanı ürünleriyle ilgili bilgileri derleyen ve objektif kıyaslama olanağı tanıyan HürriyetKıyasla.com’un analisti Cem Tutkun, Türkiye Bankalar Birliği raporunu değerlendirerek, konut kredilerinde gelinen noktayı özetliyor: “Yılın ikinci çeyreğinde konuta olan ilgi artmaya başladı.”

Kriz söylentileri ve alınan finansal tedbirler nedeniyle tüketiciler, kredi maliyetleri daha fazla yükselmeden gayrimenkule yatırım yapmaya çalışıyor. Bu sebeple yılın ikinci çeyreğinde konuta olan ilgi artıyor.

Türkiye Bankalar Birliği’nin Nisan-Haziran 2011 dönem raporuna göre konut kredisi kullanan tüketiciler, tüm kredi kullananların yüzde 28’ini oluşturuyor. Bu dönemde 124.631 kişi tarafından 9,4 milyar TL tutarında konut kredisi kullanıldığı göze çarpıyor. Bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 25 artış gösteren konut kredilerinde, ortalama kullandırılan kredi miktarının ise 75,3 bin TL olduğu görülüyor. Aynı dönemde en fazla tercih edilen vade aralığı ise 49-72 ay vade dilimi arasında değişiyor.

Takibe Alınan Kredilerin yüzde 41’i Konut Kredisi

Nisan-Haziran 2011 döneminde kullandırılan tüketici kredileri ve konut kredilerinden kanuni takibe atılan kredi miktarı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 48 oranında azalarak 356 milyon TL oldu. Takibe alınan kredilerinin yüzde yüzde 41’ini konut, yüzde 31’ini ihtiyaç, yüzde 14’ünü taşıt ve yüzde 14’ünü diğer kredilerin oluşturması dikkat çekti.

İnternet Üzerinden Başvurular İki Katına Çıktı

Bu süreçte konut kredisi talebi artarken, kredi maliyetleri de yükselişini sürdürdü. Ağustos ayında HürriyetKıyasla.com üzerinden yapılan başvuruların haziran ayına göre iki katına çıkması da yükselen maliyetlerin konut kredisi taleplerini büyük ölçüde etkilemediğini gösterdi. Ağustos ayında 100.000 TL 120 ay vadeli bir konut kredisinin haziran ayına göre toplam maliyeti 7.701 TL artış gösterirken, aylık ödemelerde ise 62 TL’lik bir yükselme meydana geldi.

Yılbaşından bu yana artış gösteren kredi maliyetlerinin ağustos ayında durağanlaşması ise konut kredisi talebinin canlı kalacağının bir göstergesi olarak değerlendirilebilir.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.