Şarkılar kayıplar için çalıyor

Kolombiya'da kayıplar, şarkılar ile ölümsüzleşiyor.

05.06.2017 - 16:41 | Sultan Öncü Arslanoğlu

Şarkılar kayıplar için çalıyor

50 yılı aşkın süre, 250 binden fazla ölüm, 25 binden fazla kayıp…60’ların ortasında başlayıp 2016 yılında sona eren Kolombiya’daki iç savaşa dair yaşanan acıların tarifi olur mu bilinmez; fakat bu verilerin insanda yarattığı etki tartışılmaz.

Peki kaybettiklerini nasıl yâd eder insan? Bir fotoğraf, bir söz, bir obje… Ya da bazen bir şarkı bile yeter kaybedilenleri hatırlamak için.

Kolombiya hükümeti de iç savaşta kaybolan 25 binden fazla insanın anısını yaşatmak için müziğin gücünden yararlanıyor.

Yaşanan acıları paylaşabilmek adına MullenLowe Kolombiya imzasıyla hayata geçirilen kampanya kapsamında, önce kayıpların aileleri ve arkadaşlarıyla görüşüldü ve onlara kayıplarını hatırlatan şarkılar soruldu. Ardından, alınan yanıtlardan hareketle 100’den fazla kişiselleştirilmiş müzik listeleri oluşturuldu. Kampanyanın bir sonraki adımında müzik listeleri posta yardımı ile kayıp yakınlarına ulaştırıldı. Bu listeler ayrıca birçok yerel radyonun yanı sıra Spotify’da ve hazırlanan bir web sitesinde de yer aldı. Böylece, kayıpların anıları da ölümsüzleştirilmiş oldu.

Kaynak: Ads of the World

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.