Kime, neye, niye gülüyoruz?

MediaCat, Nisan sayısında kime, neye, niye güldüğümüzü sorguladı.

03.04.2014 - 09:09 | Melis Madanoğlu Sözer

MediaCat, Nisan sayısında kime, neye, niye güldüğümüzü sorguladı.

Türkiye’de mizah SES grupları bağlamında nasıl tüketiliyor? Yaratıcı endüstrilerde de en sık kullanılan ama kullanması en zor anlatı biçimi mizah altın çağını yaşıyor. Gişede birbiri ardına kırılan rekorlar, siyasi ortamı hallaç pamuğu gibi atan sosyal medya, absürdün yükselişi ve reklamlarda belki de hiç olmadığı kadar komedyenin rol alması bu altın çağı apaçık gözler önüne seriyor. Ancak ülkenin toplumsal yapısını düşünürsek, hepimiz itiraf etmesek de aynı şeye mi gülüyoruz?

Televizyon mecrası Nisan’a kilitlendi

Çalkantılı bir ülke gündemiyle karşıladığımız 2014 yılının televizyon mecrasında nasıl geçeceğine ilişkin bir büyük resim sunmak amacıyla Türkiye’nin önde gelen televizyon kanallarının üst düzey reklam satış yöneticileri MediaCat mecra toplantılarında bir araya geldi.

Televizyon mecrası Nisan’a kilitlendi

Haber de, yüzleri de değişti

Uğur Dündar, Ali Kırca ve çağdaşlarının ana haber bülteni aracılığıyla televizyonlarımıza konuk olduğu devir geride kaldı. Sosyal medyanın karşı konulmaz penetrasyonundan nasibini alan haberciliğin de tıpkı bülteni sunan isimler gibi değiştiği günümüzde, haber yüzleri artık bambaşka bir profil sergiliyor.

Haber de yüzleri de değişti

Yeni akım ‘hap’ haberciliğin 10 sırrı

Reklam ustası Leo Burnett iyi içerik yaratmak isteyenlere şu tavsiyeleri vermişti: Basit olsun. Akılda Kalsın. Görüntüsü hoş olsun. Okuması eğlenceli olsun. Dünyada BuzzFeed ile başlayan ve Türkiye’de de ListeList ve Onedio gibi örneklerini gördüğümüz ‘hap’ haberciliğin önderliğini yapan web siteleri Leo Burnett’in tavsiyelerini dikkate almış görünüyor. Biz de ‘hap’ haberciliğin sırlarını bu sitelerden yola çıkarak masaya yatıralım istedik.

Elektronikte duyguların yükselişi

Bir teknoloji markasının ‘hayat mı daha güzel yoksa teknoloji mi?’ sorusuna vereceği yanıtı tahmin edebilir misiniz? Nerede nasıl başladığını kestirmek zor ancak kimlikleri teknoloji ve inovasyonla özdeşleşmiş bazı markalar tüketicileriyle kurdukları ilişkide kendi varlık nedenleri olan teknolojinin geri plana itildiği hatta parodisinin yapıldığı mesajlar göndermeyi tercih edebiliyor bazen. MediaCat, Nisan sayısında bu markalardan bir derleme yaparak ilginç örneklere yer verdi.

2013’te Twitter’da en çok konuşulan ünlüler

Somera’nın MediaCat için 2013 yılında Twitter’da en çok konuşulan ünlüleri belirledi. Listenin zirvesinde yer alan isimler ve bu isimlerin içinde en çok sevilen ve tepki çekenler MediaCat Nisan sayısında.

Sosyal medyada zevk veren markalar

Tabu statüsünden hâlâ çıkaramadığımız ve satın alınmasına ilişkin esprili hikâyelerin bugün bile dolaşımda olduğu kondomların pazarlanması aynı tabuya tabi. Konvansiyonel mecralarda son derece ketum olan kondom markalarının ağızlarına geleni cesur ve muzipçe söyledikleri mecraysa sosyal paylaşım siteleri.

Nisan ayı söyleşileri

Güven İslamoğlu: ‘Türkiye’yi sil baştan yapılandırmalı’

Güven İslamoğlu: ‘Türkiye’yi sil baştan yapılandırmalı’

Yeşil Doğa programının çevreci yüzü Güven İslamoğlu, doğal kaynakları hızla tükettiğimiz günümüzde, çözümün ortak bir bilinç gerektirdiğini vurguluyor. İslamoğlu, Yeşil Doğa’ya pek sponsor desteği gelmemesini doğal karşılasa da, iyi bir sponsorla çok daha etkili işlere imza atabileceklerinin de altını çiziyor.

İnanç Dedebaş: ‘Geleneksel bir medya ajansı değiliz’

İnanç Dedebaş: ‘Geleneksel bir medya ajansı değiliz’

Starcom Türkiye Genel Müdürü İnanç Dedebaş, medya planlama ve satın alma işinin geleceğinin 30 saniyelik reklam kuşaklarıyla ya da gazetelerin sağ sayfalarıyla sınırlı olmadığı görüşünde. Sektörün sıkıntılı bir yıl geçirdiğini belirten Dedebaş, Starcom’um her şeye rağmen büyümesini sürdürdüğünü ve sürdürmeye devam edeceğini belirtiyor.

Aslıhan Ahızkal: ‘Daha yenilikçi, daha atak, daha eğlenceli’

Aslıhan Ahızkal: ‘Daha yenilikçi, daha atak, daha eğlenceli’

Türk Telekom ve TTNET, Mart ayının başında iki yeni reklam kampanyasıyla karşımıza çıktı. Türk Telekom’un Tekno Tekir’i ve TTNET’in I Tech karakterinin hikâyesini Kurumsal İletişim Direktörü Aslıhan Ahızkal’dan dinledik.

Burak Aydın: ‘Intel evrimleşme sürecinde’

Burak Aydın: ‘Intel evrimleşme sürecinde’

Son tüketiciye konuştuğuna pek tanık olmadığımız Intel’in internette büyük beğeni toplayan Fantastik Değişim kampanyasının hikâyesini Genel Müdür Burak Aydın’dan dinledik. Kampanyayı televizyona da taşımak istediklerini belirten Aydın, Intel’in Sen Çağı’na ayak uydurma yolunda attığı adımları da anlattı.

Burçin Terzioğlu: ‘Tadında bıraktık’

Burçin Terzioğlu: ‘Tadında bıraktık’

Ekranlara geçtiğimiz ay veda eden Merhamet’in Deniz’i Burçin Terzioğlu, tadı damağımızda kaldı diyerek andığı projeyi her şeye rağmen doğru zamanda bitirdiklerini düşünüyor. Son dönemde ETİ Browni Intense reklamıyla da izleyiciyle buluşan ünlü oyuncu, reklam çekiminin sınırları net olan mesaisi ile daha profesyonel bir ortam sunduğunu düşünüyor.

Didier Truchot: ‘Medya işini yapmalı’

Didier Truchot: ‘Medya işini yapmalı’

Her yıl farklı bir ülkede bir araya gelen Ipsos global liderleri bu yıl Türkiye’de buluştu. Etkinlik vesilesiyle ülkeye gelen isimler arasında Ipsos kurucusu ve eşbaşkanı Didier Truchot da bulunuyordu. Fırsattan istifade görüştüğümüz Truchot bizler için medyayı yorumladı, Ipsos’u anlattı.

FIC Türkiye: ‘Pay TV’ye inanıyoruz ve eğleniyoruz’

FIC Türkiye: ‘Pay TV’ye inanıyoruz ve eğleniyoruz’

Ekim ayında FOX International Channels’ın, Avrupa ve Afrika pazarlarında gerçekleşen yeniden yapılanmanın ardından Şubat ayında da grubun Türkiye ofisi önemli atamalara sahne oldu. Üst yönetimle FIC’nin Türkiye pazarına girdiği 2006 yılından günümüze yaşanan dönüşümleri konuştuk.

Gürsel Göncü: ‘Tarih yeniden yazılıyor’

Gürsel Göncü: ‘Tarih yeniden yazılıyor’

Sadece Gezi olaylarına ilişkin konulardan oluşan ‘fevkalade nüsha’sı, yayınlanmayan ardından da kapatılan NTV Tarih’in yayın yönetmeni Gürsel Göncü, sürpriz bir patronajla yeni bir tarih dergisi hazırlığı içerisinde.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.