Kendinize bakmaya doyamıyor musunuz?

Çinliler’e bir kopyanızı yaptırabilirsiniz.

13.03.2014 - 09:50 | Arzu Nilay Kocasu

Rivayet olunur ki; güzeller güzeli peri kızı Ekho, günün birinde yolunun kesiştiği yakışıklı avcı Narkissos’a ilk bakışta vurulur. Ancak o güne kadar herkesin sevgisine mazhar olmayı başaran Ekho’nun aşkına karşılık vermeyen Narkissos, genç perinin kara sevdadan ölmesine neden olur. Öyle bir ölümdür ki bu; Ekho’nun kemikleri kayalara, sesi yankılara dönüşür. Olimpos Dağı tanrıları hiddete kapılıp zalim Narkissos’un bu kayıtsızlığını cezalandırmak isterler ve genç avcının içmek için eğildiği nehrinsularında kendi çehresinin aksini görmesine müsaade ederler. Kendisini ilk kez gören Narkissos, gözlerinin tanık olduğu bu fevkaladeliğe aşık olur. Bugüne dek kimse için hissetmediği o en büyük aşkı kendisi için hissedengenç adam orada öylece donakalarak, eriyip ölene kadar kendisini hayranlıkla seyreder ve ölümüyle birlikte nergis çiçeğine dönüşür.

Freud’un Yunan mitolojisinden aldığı feyzle terimleştirdiği narsisizm, her ne kadar psikopatoloji araştırmalarına konu olsa da, bilhassa 21’inci yüzyılın getirdiği toplumsal dalgalanmalarla bireyleri çok daha fazla kendisine maruz bırakan bir ‘varoluş hali’ olmaya başlamış gibi gözüküyor. Yeni medya araçlarıyla kuşatıldığımız şu günlerde ‘selfie’ler, ‘haberim yokmuş gibi çek’ler ile büyüyen teşhiri yargılayacak değiliz elbet, ancak gözlemeyi ve gözlenmeyi git gide daha fazla ihtiyaç addeder olduğumuz da bir gerçek.

Çin menşeli Pinla3D, Facebook ve Instagram gibi araçların kitlelere yayılmasıyla birlikte, en ensesi kalın kesiminbu ihtiyacını doyurmasına yardımcı olmak için yeni bir hizmet geliştirerek 28 bin 550 doları gözden çıkaranların birebir ebatlardaki 3D kopyasını yapmaya başladı. Firma, daha fazla para harcamaktan yana derdi olmayan en mükemmeliyetçi müşterileri Çin’deki ofislerine çağırarak yaklaşık üç dakika süren bir ‘tarama’ sürecine sokarak onların bir nevi kalıplarını alıyor. Mutlu aile yaşantılarını kopyalarında da sürdürmek isteyen evcimen müşteriler ise sevgililerinin ve/veya ailelerinin toplu olarak kopyasını yaptırabiliyorlar. Dört kişilik bir aile için ödenecek bedel 100 bin doların üzerinde.

Öte yandan orta sınıf da unutulmamış, hatta firmaya en büyük kazancı bu sınıf sağlıyor. Pinla3D’nin en çok satan 12,5 santimetrelik modelleri yaklaşık 160 dolardan, 25 santimetrelikleriyse 580 dolardan sahiplerine kavuşturuluyor.

Kaynak: The Creators Project

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.