MediaCat

Karşınızda dünyanın en değerli markaları

Interbrand’den Coca-Cola, IBM ve GE’ye kötü haber.

Karşınızda dünyanın en değerli markaları

Interbrand’in her yıl açıkladığı “World’s most valuable brands” listesi en güncel versiyonuyla aramızda. Apple ve Google’ın geçtiğimiz üç yılda olduğu gibi birinci ve ikinci sırada yer aldıkları listede zirvedeki durum beklendiği gibi ancak bu yılki sıralamada birkaç sürpriz de var. Bir zamanların en kuvvetlileri arasında gösterilen markaların yaşadıkları düşüş gibi.

Üçüncü sıradaki yerini koruyan Coca-Cola’nın marka değerinde yaşadığı yüzde 4’lük kayıp önemli bir gösterge. Değerinin tam yüzde 10’unu kaybeden ancak buna rağmen beşinci sırada olan IBM de listenin dikkat çeken markalarından. Yaşadıkları kayıpla dikkat çeken diğer markalar arasında yüzde 7 oranında değer kaybedip sekizinci sırada yer alan GE ve yüzde 6’lık kayıp yaşayarak dokuzuncu sırada kendine yer bulan McDonald’s var.

En değerli markalar sıralamasının bir başka dikkat çeken -ancak görece olağan karşılanabilecek- sonucu ise teknoloji markalarının kurdukları tahakküm. Interbrand’e göre teknoloji markalarının değeri ilk 100’deki markaların toplam değerinin yüzde 33,6’sına tekabül ediyor.

 Rakamlarla en değerli markalar

Listenin zirvesinde yer alan ve değerini yüzde 43 oranında artırarak 170.28 milyar dolara yükselten Apple’ı, yüzde 12’lik değer artışına paralel olarak gelen 120.31 milyar dolarlık değeriyle Google takip ediyor. İlk 10’daki diğer teknoloji markaları ise dördüncü sıradaki Microsoft, yedinci sıradaki Samsung ve yüzde 29’luk değer artışıyla ilk 10’un son sırasındaki Amazon. Yılın en büyük değer artışını yüzde 54’lük oranla yakalayan Facebook’un da 22.03 milyar dolarlık değerle 23’üncü sırada olduğunu söylemek gerek.

Değerini yüzde 15 artırarak yılın dikkat çeken markaları arasında Toyota (#6), Nike (#17), Zara (#30), Hermes (#41), Nissan (#49), 3M (#59), Visa (#61), Starbucks (#67), Adobe (#68), MasterCard (#76), FedEx (#86) ve Huawei (#88) yer alıyor.

Yüzde 10 ve üzerinde değer kaybı yaşayarak olumsuz anlamda dikkat çeken markalar HSBC (#37), Gucci (#50), Thomson Reuters (#63), Caterpillar (#72) ve Shell (#78) oldu. Interbrand tarafından 16 yıldır yapılan en değerli markalar sıralamasında bu yıl ilk kez yer alan markalarsa Lego (#82), PayPal (#97), Mini (#98), Moët&Chandon (#99) ve Lenovo (#100)’ydu.

Kaynak: Mediapost

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.