Kanyon’da 2008’de sular boşa akmadı

Kanyon, 2008'de suyu akışına bırakmadı ve Su Verimliliği Projesi’ni hayata geçirerek 19 bin ton su tasarrufu gerçekleştirdi...

16.03.2009 - 11:20 | MediaCat

Kanyon, 2008’de suyu akışına bırakmadı ve Su Verimliliği Projesi’ni hayata geçirerek 19 bin ton su tasarrufu gerçekleştirdi.

Ülkemizde, su kaynaklarının doğru kullanılması ve suyun israf edilmemesi yönünde toplumun bilinçlendirme çalışmaları devam ederken; gerçekleştirdiği faaliyetlerle her zaman doğaya ve çevreye katkıları ile dikkat çeken Kanyon da önemli bir tasarruf projesine imza attı. Kanyon, 2008 yılında hayata geçirdiği su verimliliği projesi ile bir yıl boyunca toplam 19.000m³ su tasarrufu gerçekleştirdi. Türkiye ortalamasına göre bir kişinin yılda 1,4m³ su harcadığı düşünülürse Kanyon’un su tasarruf tedbirleri ile 2008’de yaklaşık 13 bin 600 kişinin bir yılda harcadığına eşit su tasarrufu sağlandı.

Tüm dünyada ve ülkemizde su kaynakları giderek azalıyorken, dünya nüfusunun temiz suya ulaşma oranı da giderek düşüyor. Bugün dünya nüfusunun yalnızca %20’si temiz suya sahipken araştırmalar bir ülkenin su zengini sayılabilmesi için, kişi başına düşen yıllık su miktarı en az 8000–10.000m³ arasında olması gerektiğini söylüyor. Kişi başına düşen yıllık 1.430m³’lük kullanılabilir su miktarıyla Türkiye, sanıldığı gibi su zengini bir ülke değil.

Kanyon, işletme kalitesinden taviz vermeden, bahçe sulama sistemlerinde, saksı bitkilerinin sulanmasında, soğutma sistemlerinde, AVM tuvaletlerindeki rezervuarlar ve musluk bataryalarında gerçekleştirdiği revizyonlarla, suyu doğru kullanarak aylık su harcamasında nokta bazında %64’e varan oranlarda tasarruf sağladı. Projenin hayata geçirildiği dönemle bir yıl öncesi aynı dönem kıyaslandığında ise Kanyon genelinde %30 tasarruf sağlanmış oldu.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.