Kanaltürk AB’yi tanıtacak

Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu, AB karşıtı yayınların başını çeken Kanaltürk’e, 74 bin Euro

09.11.2007 - 14:53 | MediaCat

Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu, AB karşıtı yayınların başını çeken Kanaltürk’e, 74 bin Euro aktardı. Kanaltürk bu para karşılığında yıl boyunca haftada bir gün AB tanıtım programı yayınlayacak.

Türkiye’deki AB karşıtı medya oluşumunun liderlerinden Kanaltürk’e Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu tarafından 74 bin Euro kaynak aktarıldığı ortaya çıktı. ‘Ulusalcıların kalesi’ olarak nitelenen ve sürekli AB karşıtı yayınların yer aldığı, AB yanlısı kişilerin ‘işbirlikçi’ olarak nitelendiği Tuncay Özkan’ın sahibi olduğu Kanaltürk’te pazar günleri ekrana gelmeye başlayan ‘Kiosk’ isimli program için AB’nin para desteği sağlaması yeni bir tartışma başlattı.


6 programdan biri oldu

Avrupa Birliği Genel Sekreterliği’nden bir yetkili ise, AB karşıtı bir kanalın parasal olarak desteklenmesi konusundaki sorulara kaçamak yanıtlar verdi. AB yetkilisi ‘AB’nin bir hibe programı var. AB ile ilgili tanıtıcı programlar hazırlanmasını destekliyor. Türkiye’de 6 program destek aldı. Bunlardan biri Kanaltürk’te. Burada desteği alan yapım şirketi oluyor, kanal değil. Ayrıca yayınlanacak kanalın politik görüşü böyle bir desteğin verilmesinde belirleyici değil’ dedi.


Kiosk yanlışı düzeltiyor

‘KİOSK’ isimli programı Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Prof. Dr. Süheyl Batum, yine aynı üniversitenin AB Araştırma ve Dökümantasyon Merkezi’nden Aslıhan Öztezel ve gazeteci Mine G. Kırıkkanat dönüşümlü olarak hazırlıyor. ‘Kiosk’ta AB’nin kurumları, Türk gençlerine sunduğu olanaklar, başvuru yöntemleri gibi konular ele alınıyor. Programda AB üyeliğine yönelik desteğin artırılması ve AB-Türkiye ilişkileri ile katılım süreci konusundaki yanlış anlamaların ortadan kaldırılması amaçlanıyor.


52 program 74 bin euro

Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu, televizyon kanalları ve prodüksiyon şirketlerine yönelik olarak toplam 450 bin euro bütçeli ‘AB Ekranda’ adlı bir hibe programı başlattı. Başvuruda bulunan 100’den fazla projeden 6’sı seçildi. Bu kapsamda Kanaltürk’te 16 Eylül’den bu yana yayınlanan ‘Kiosk’a da 52 program için 74 bin euro destek sağlandığı belirtildi. Başvuru, Kanaltürk’ün yapım şirketi Yaşam Televizyonu adına yapılmıştı. Avrupa Birliği artık, karşıt görüşleriyle tanınan bir kanalda da bayrak dalgalandırıyor.


Ben karar vermedim

Cumhuriyet mitingleri ve ekranlardaki AB karşıtı söylemleriyle tanınan Kanaltürk’ün sahibi Tuncay Özkan, programı savundu. Türkiye’nin AB üyeliğini destekleyenleri AB işbirlikçisi olarak niteleyen Özkan AB’den televizyonuna 74 bin Euro aktarılmasına hiç değinmeden ‘Biz tek sesli yayın yapmıyoruz. Çoğulcu demokrasiyi benimsiyoruz. Programın yayınlanmasına tek başıma karar vermedim. İcra kurulundan yayınlanması kararı çıktı. Çok çok iyi karşıladılar. Müthiş bir ilgi var programa. Hiçbir karşı tepki olmadı’ dedi.


Özellikle seçmişler

‘Bu programı yapmak için AB yanlısı kanallara da teklif edebilirdim, ama özellikle Kanaltürk’ü seçtim’ diyen Mine G. Kırıkkanat da şunları kaydetti: Herkes kendi köşesinde kalacak olursa, bir memleket nasıl idare edilebilir? Asgari müştereklerde birleşmeliyiz. AB büyük ve eski bir proje. AB’yi Atatürk hedef olarak koymuş. Muhalefet her zaman iyidir. Ulusalcıların AB’yi koşulsuz reddi ile koşulsuz kabul edenler arasındaki dengeyi buluyoruz bu program sayesinde. ‘Bu kanalda nasıl böyle bir program yapıyorsunuz’ diye mesaj gelmedi. İnsanlar sürekli bilgi istiyorlar bizden. İnanılmaz bir bilgi açlığı var.


AB maskesi altında şeytan sakladılar

Tuncay Özkan, Tandoğan’da düzenlenen Cumhuriyet mitinginde ‘AB maskesi altında şeytan sakladılar. Brüksel’le birlikte hareket ederek Kürt devleti kurmak istiyorlar’ iddiasında bulunmuştu…

Kaynak: Star

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.