Kamu reklamları internet medyasına da verilecek

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, internet medyasına ilan verilmesine ilişkin yasal düzenleme yapılacağını kaydetti.

15.01.2013 - 10:17 | MediaCat

Kamu reklamları internet medyasına da verilecek

Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Mehmet Atalay, kamu reklamlarının internet medyasına da verileceğini söyledi.

Trakya Gazeteciler Derneği’nin Trakya Üniversitesi (TÜ) Sanat Eğitim Merkezi’nde düzenlediği ”1. Balkan Buluşması” etkinliğine katılan Atalay, bir gazetecinin ilanlarla ilgili sorusu üzerine, çalışmaların devam ettiğini belirterek, ”Kamu ilanlarıyla, kamu reklamlarıyla ilgili birkaç bölümde çalışmalar devam ediyor. Basından sorumlu Başbakan Yardımcımız Bülent Arınç Bey başkanlığında, Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) olsun, RTÜK olsun, özerk bir kurum olarak biz de birtakım çalışmalar yapıyoruz” diye konuştu.

İnternet medyasının hukuki düzenlemeleriyle ilgili çalışmalar yapıldığını anımsatan Atalay, şunları kaydetti:

”Var olan kaynakların korunması, yeni kaynakların ilave edilmesi için çabaların sağlanması, yeni çıkan bir alan, internet medyasının gazete/gazeteci olduğuna dair hukuki bir zemine oturtulması için çalışmalar sürüyor. BYEGM, internet medyasının yasal dayanağını hazırlıyor. Bu konuda bir çalışma vardı, Başbakan Yardımcımız Bülent Arınç Bey de zaman zaman açıklıyor, Bakanlar Kurulu’nda imza aşamasına kadar getirilen ancak ‘birtakım ilaveler yapılsın’ diye yeniden çalışmalar yapılıyor.

Daha sonra sevk edilecek. Onunla bağlantılı olarak Basın İlan Kurumu’nun mevcut düzenlemesini gelişmiş hale getirmek, şube açtığımız illerin çevresini ilçelerle sınırlandırmak, şube açmadığımız illerimizi de kucaklayacak düzenlemelerin çalışmalarını yapıyoruz.”

”İnternet medyası da ilan alabilecek”

Atalay, internet medyasına ilan verilmesine ilişkin soruyu ise şu şekilde yanıtladı:

”Tabii… Kamu reklamları internet medyasına da verilecek, çağımızın en önemli haberleşme unsurlarından biri. Sosyal medya ortalığı kasıp kavuruyor, kayıtsız kalamazsınız. Bu nasıl olacak? Yasal bir düzenleme yapıldıktan sonra yönetmeliği hazırlanacak.

İnternet medyasının ilan alabilmesi için çeşitli kriterler baz alınabilir. Tıklanma oranına bakılabilir, çalıştırdığı personel sayısına, haberciliğine bakılabilir. Çünkü bugün yazılı basından birtakım kriterler isteniyor, yüzölçümü, personel sayısı ve tiraja bakılıyor.”

 

(kaynak: AA/Salih Baran, Kemal Kaymak)

 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.