Kadını aşağılayan reklamlara yasak

Seks partileri, reşit olmayan kızlarla para karşılığı cinsel ilişki iddiaları ile hakkında soruşturma başlatılan İtalya Başbakanı Berlusconi’nin hükümeti kadınları aşağılayan reklamlara karşı yasak kararı aldı.

28.01.2011 - 00:00 | MediaCat

 Seks partileri, reşit olmayan kızlarla para karşılığı cinsel ilişki iddiaları ile hakkında soruşturma başlatılan İtalya Başbakanı Berlusconi’nin hükümeti kadınları aşağılayan reklamlara karşı yasak kararı aldı.

74 yaşındaki başbakan hakkında reşit olmayan kadınla para karşılığı seks yaptığı iddiasıyla savcılık soruşturmasının devam ettiği şu günlerde, kendisi de eski bir şov kızı olan Eşitlik Bakanı Mara Carfagna, reklam dernekleri ile birlikte kadına karşı her türlü aşağılayıcı, şiddet içeren ve küçük düşüren reklama yasak kararı aldı. Yasak iki taraf arasında yapılan protokolle karara bağlandı.

Muhalefet de yasak kararından memnuniyetini dile getirdi. Ancak muhalefetten Debora Serracchiani, Berlusconi’nin televizyonlarında “yarı çıplak” şov programına çıkan kadınlara atıfta bulunarak, “Güzel kadınlara binlerce euro para verip, onları yemeğe veya şova götürebiliyor. İmzalanan protokol kadınların saygınlığını korumaya yetmiyor. Ancak Berlusconi hükümetinin böyle bir güvenilirliği yok” dedi.

Türk uzmanlar ne diyor

Reklam toplumun aynası

Prof. Dr. Ali Atıf Bir- Kadınlar, çocuklar, yaşlılar birçok ülkede koruma altındadır. Türkiye’deki tabular daha keskin çizgilerle belirlendiğinden yurt dışındakiler kadar yapılamıyor. Dizilerde bile kadının sömürülmesi sözkonusu, çoğunda kadının cinselliği öne çıkarılıyor. Zaten reklamlar toplumun aynasıdır.

Bu kriteri kim koyacak?

Hulusi Derici (M.A.R.K.A Reklam Ajansı sahibi) Kadın reklamlarda nasıl kullanılıyorsa cinsel obje sayılır nasıl kullanılırsa cinsel obje sayılmaz. Bunun kriterini kim koyacak? Dozajı, ölçüsü ne? Yani reklamlarda çekici şeyleri kullanmayalım mı? Ona bakarsanız erkekler de çekici gelebilir. Ben reklamlarda yasağa karşıyım. Reklamlarda sadece yalan yasaklanmalı.

Medyaloji

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.