KA.DER’den 275 kadın kampanyası

KA.DER, haziran 2011’de yapılacak seçimlerde kadın adayları desteklemek için tekrar kolları sıvadı.

02.03.2011 - 00:00 | MediaCat

KA.DER haziran 2011’de yapılacak seçimlerde kadın adayları desteklemek için tekrar kolları sıvadı. Türkiye’de kadınların mecliste eşit temsil edilmesi için senelerdir uğraş veren dernek, bu seneki seçimlere çok önem veriyor. KA.DER’in bu yılki hedefleri meclisteki kadın milletvekili sayısının artırarak, yeni anayasa hazırlama sürecine kadınların eşit katılımını sağlamak.  

Milletvekili sayısı nedeniyle ülkedeki kadınların mecliste temsilinin yeterli olmadığına vurgu yapan KA.DER şu açıklamayı yapıyor: “Yeni yapılacak anayasanın, başbakanın deyişiyle “halkın anayasası”nın, kadınsız bir TBMM tarafından yapılması kabul edilemez. Yeni oluşacak TBMM’deki kadın oranı bu açıdan da büyük önem taşıyor. Anayasalar temelde bir toplumdaki bireylerin nasıl yaşayacağını, devletle ilişkilerinin nasıl düzenleneceğini belirleyen metinlerdir. Kadınlar olarak biz, nasıl bir ülkede yaşamak istediğimizi de biliyoruz, devletin bizi ve haklarımızı korumakta ne kadar aciz olduğunu da. Yeni anayasayı, tüm bunları değiştirebilmenin bir yolu olduğu için çok önemsiyoruz. TBMM’de eşit temsil sağlandığında, yeni anayasa için de umutlanabileceğiz."

Bu yıl genel seçim kampanyasında “Biz eşit temsil, gerçek demokrasi, yeni anayasa ve engelleri aşmak için mecliste 275 kadın milletvekili görmek istiyoruz” sloganı ile yola çıkan KA.DER’e kadın hakları konusunda duyarlı ve tanınmış kadınlar da destek veriyor.

Ayşe Kulin, Ayşe Özgün, Gülben Ergen, Nebahat Alanç, Nihal Bengisu Karaca, Nil Karaibrahimgil, Sertab Erener, Ümit Boyner ve Vuslat Doğan Sabancı KA.DER’in seçim kampanyasına katkıda bulunuyor.

KA.DER’in 2009’daki yerel seçim kampanyasını yürüten ve bu kampanya ile uluslararası yarışmalardan ödül alan Öykü Ajans, bu kampanyayı da gönüllü olarak yürütüyor.
 

KA.DER – 275 Kadın – 1
Yükleyen kader275. – Film ve TV kanalındaki diğer videolara göz atın

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.