İstanbul’un tanıtımı iPhone’la yapılacak

Apple ile görüşen Kültür Bakanlığı, iPhone'lara ücretsiz indirilecek ve İstanbul'un tanıtımını yapacak bir aplikasyon...

06.08.2010 - 00:00 | MediaCat

Apple ile görüşen Kültür Bakanlığı, iPhone’lara ücretsiz indirilecek ve İstanbul’un tanıtımını yapacak bir aplikasyon hazırlıyor. Aynı şekilde Google’daki aramalarda Türkiye üst sıralarda yer alacak, facebook’ta da Türkiye’nin tanıtımı yapılacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, ülke tanıtımında mobil atağa geçiyor. Dijital yayınlarda, sanal ortamda ve sosyal paylaşım sitelerinde Türkiye’nin tanıtımı yapılacak. Tanıtma Genel Müdürlüğü’nün yaptığı çalışmaya göre, iPhone telefonlarının üreticisi olan Apple firmasının ABD’deki merkezi ile temas kuruldu. Buna göre İstanbul’un önemli ve turistik bölgelerini tanıtan ‘İstanbul Guide’ diye bir aplikasyon geliştirilecek. Böylece Türkiye’ye gelen yabancı turistler iPhone telefonlarında İstanbul, Antalya Muğla gibi illerin rehberlerini ücretsiz olarak telefonlarına indirebilecek. Bu rehberlerde yeme içme mekanlarından alışveriş merkezlerine, acil telefonlardan o ilin haritasına kadar birçok bilgi bulunacak.

5-6 MİLYON DOLAR BÜTÇE
Tanıtma Genel Müdürlüğü yetkilileri, dünyanın en büyük arama motoru Google ile de görüşüyor. Google’ın Türkiye ofisi ve ABD’deki merkezi ile temasa geçen yetkililer, Türkiye’nin tanıtımını sanal ortamda da yapacak. Arama sayfalarında Türkiye’nin üstlerde yer almasının yanı sıra başka seçenekler de masaya yatırılacak. Sosyal paylaşım siteleri de bakanlığın gündeminde. Twitter ve Facebook gibi dünya çapında takip edilen sitelerde Türkiye’nin tanıtımı yapılacak. Dijital tanıtım için 5-6 milyon dolarlık bütçe ayıran bakanlık, 2011 Yılı Reklam İhalesi öncesinde, ihalenin hangi temeller çerçevesinde gerçekleştirileceği ve hangi aşamalardan geçileceği hakkında reklam ajanslarını bilgilendirmeye yönelik bir toplantı yapacak. Bugünkü toplantıda bakanlık yetkilileri bir sunumla neler istediklerini reklamcılarla paylaşacak.

aksam.com.tr