İstanbul’a 11 milyon dolar bıraktı

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, İstanbul Fashion Week...

01.09.2010 - 00:00 | MediaCat

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, İstanbul Fashion Week (IFW) ve Collection Premiere İstanbul’u (CPI) 38 bin 500 kişinin ziyaret ettiğini belirterek, 5 bini yabancı olmak üzere yerli ve yabancı konukların kent ekonomisine 11 milyon doların üzerinde katkı sağladığını söyledi. Gelecek günlerde yabancı yansımalarında alınmaya başlanacağına dikkat çeken Tanrıverdi, 200 milyon dolarlık bir tanıtım etkisi hedeflerine ulaşacaklarına değindi.

40 modele 500 bin lira
İTÜ Taşkışla’da 4 gün süren etkinlikler için 4 milyon euro harcandığını anlatan Tanrıverdi, bunun 2 milyon 860 bin lirasının İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı tarafından, kalan miktarı katılımcı firmalar ve sponsorlarca karşılandı” dedi.

Tanrıverdi, Alessandra Ambrosio başta olmak üzere Anna Kournikova da dahil olmak üzere Türkiye’ye gelen 40 yabancı model için 500 bin TL ödendiğini söyledi. 17 ülkeden alıcıların ziyaret ettiği fuarın 21 katılımcı firmanın yanı sıra tüm sektör için önemli etkisi olduğuna dikkat çeken Tanrıverdi şöyle dedi:

“Bunun kaldıraç etkisinin firmalarımıza önümüzdeki dönemde yansıyacağını düşünüyoruz. Bugün İtalya’da yüzde 15’i büyük markalar tarafından yapılan ihracatın yüzde 85’i de bilinmeyen markalar tarafından yapılıyor. Ama o yüzde 15’in kaldıraç etkisi yüzde 85’i de ayakta tutuyor. Ülke imajını yukarılarda tutuyor. Bizim de önümüzdeki dönemde bu noktadan çıkışla beklentilerimiz de aynı şekilde olacak.”     

Tanrıverdi CNR’da devam eden fuarla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: “Diğer fuar ticari amaçla yapılan ve özellikle aynı tarihe denk getirilip İstanbul Moda Haftası’nın rüzgârından faydalanılmaya çalışılan bir fuar oldu.”

milliyet.com.tr

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.