İstanbul sokaklarında acil regl kitleri

BEIJE, regl tabusunun aşılmasına katkıda bulunmak ve ihtiyacı olanların kullanabilmesi için sokaklara acil regl kitleri yerleştirdi.

21.04.2022 - 11:21 | MediaCat

İstanbul sokaklarında acil regl kitleri

Abonelik sistemiyle çalışan yeni nesil organik menstrüel ürünler markası BEIJE, menstrüel ürünlere erişimde maddi zorluk yaşayanların ihtiyaç halinde kullanabilmeleri için İstanbul sokaklarına acil regl kitleri yerleştirdi.

Trafik ışıklarına, sokak lambalarına ve duvarlara “Bu bir hijyenik ped. İhtiyacın varsa lütfen al” mesajıyla bırakılan kitler, aynı zamanda regl tabusunun aşılmasına katkıda bulunma amacı da taşıyordu.

Sosyal medya paylaşımlarıyla büyüten kampanya sokaklardan üniversite kampüslerine taşındı; öğrencilerin de desteğiyle 11 üniversitede tuvaletlere ihtiyaç duyulan öğrenciler için ped bırakıldı.

Kampanya kapsamında sosyal etki sahibi erkeklere de acil regl kiti gönderen BEIJE, onları hem ihtiyaç anında kadın arkadaşlarına destek olmaya hem de menstrüel ürünlere erişimdeki sıkıntıların daha geniş kesimler tarafından duyulmasına katkıda bulunmaya çağırdı.

Dünya Bankası verilerine göre, dünya genelinde 500 milyon kişinin menstrüel hijyen yönetimi için yeterli olanaklara erişimi olmadığının tahmin edildiğini vurgulayan BEIJE Kurucu Ortağı Naz Özbek, “Türkiye’de bu sorundan muaf değil. Menstrüel hijyen ürünlerine erişemeyen kız çocuklarının eğitim hayatlarına devam edememeleri, kadınların regl dönemlerinde toplumdan kendilerini izole etmeleri gibi sorunlar maalesef yaşanıyor. Biz de bu projeyle hem menstrüel ürünlere erişimin kolaylaştırılmasına hem de regl tabusunun aşılmasına dikkat çekmek istedik. 500’den fazla pedi şehrin pek çok noktasına yerleştirdik. Kamusal alanda görünürlük arttıkça bu konudaki farkındalığın da yükseldiğini ve bu sayede projeye desteklerin arttığını görmekten mutluluk duyuyoruz” dedi.

BEIJE’in kârının yüzde 8’ini regl yoksulluğuyla mücadeleye ayırdıklarını belirten Özbek, “BEIJE ailemiz olarak hitap etmeyi tercih ettiğimiz abonelerimiz de bu dayanışmaya askıda ped bırakarak katkıda bulunabiliyor. Yakın zamanda menstrüel ürünlere uygulanan vergi indiriminin önemli bir kazanım olduğuna inanıyoruz. Ancak bu konuda daha gidilecek uzun bir yol olduğunu da görüyoruz. Bunun için herkesin desteğine ihtiyaç var” şeklinde konuştu.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.