MediaCat

İstanbul Modern ve Hüseyin Çağlayan sergisine övgü

Newsweek dergisinde yayımlanan “21. Yüzyılın Bizansı” başlıklı yazıda İstanbul Modern ve Hüseyin Çağlayan’ın…

İstanbul Modern ve Hüseyin Çağlayan sergisine övgü

Newsweek dergisinde yayımlanan “21. Yüzyılın Bizansı” başlıklı yazıda İstanbul Modern ve Hüseyin Çağlayan’ın “Hüseyin Çağlayan: 1994-2010” başlıklı sergisinden övgüyle söz edildi.

Newsweek dergisi siyaset baş editörü Howard Fineman, İtalya, Yunanistan ve Türkiye’yi kapsayan gezisinden sonra yazdığı yazıda, İstanbul Modern ile Roma’daki 21.Yüzyıl Sanatlar Müzesi’ni (MAXXI) kıyaslayarak, “İstanbul’un yeni modern sanatlar müzesindeki sanatın, Roma’nın yeni modern sanatlar müzesindeki sanattan çok daha cüretkâr” olduğunu vurguladı.

Howard Fineman yazısında, Avrupa’nın batmamaya çalışırken, Türkiye’nin mali ve kültürel açıdan hızla büyüdüğünü belirterek, “dünyanın cazibe merkezi” olarak nitelendirdiği İstanbul’daki sanat ortamının Roma’dan daha canlı olmasının tarihte ilk kez yaşanmadığını ifade ediyor: “Gerçi Osmanlılara saygımız sonsuz olsa da bu Rönesans’tan beri yaşanmamıştı. Roma’daki MAXXI Müzesi’nde İtalyan ressam Gino De Dominicis’in ustalıklı ama dünyadan kopuk, Andy Warhol’dan çok Goya’yı hatırlatan tatsız tuvalleri sergileniyordu. Buna karşılık İstanbul Modern’in odağında Londra’nın zirvesindeki Türk moda tasarımcısı Hüseyin Çağlayan’ın sansasyonel ve zeki enstalasyonları vardı. Çağlayan’ın enstalasyonları zekice tasarladığı kıyafetlerin üzerinden kadının toplumdaki rolünü sorguluyordu.”

medyatava.com

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.