MediaCat

İstanbul Modern, Google Art Project’te

Site şu ana kadar 15 milyon kişi tarafından ziyaret edildi.

İstanbul Modern, Google Art Project’te

İstanbul Modern Sanat Müzesi, dünyanın önemli müzelerini ve kültür-sanat kurumlarını internet ortamında gezme olanağı sunan Google Art Project’e katıldı. 40’dan fazla ülkeden 180 önemli sanat kurumunun işbirliğini kapsayan Google Art Project’te, ziyaretçiler 35.000’den fazla sanat yapıtını yüksek çözünürlükte izleme olanağı buluyor.

Google tarafından yapılan açıklamaya göre, projeye 14 ülkeden 29 yeni sanat kurumu eklendi. Bu kurumlar arasında İstanbul Modern’in yanı sıra 600 yapıtla projeye katkıda bulunan Güney Avustralya Sanat Galerisi (Art Gallery of South Australia), İtalya’daki Palazzo Vecchio Müzesi (Museum of Palazzo Vecchio) ve Princeton Üniversitesi de bulunuyor. Yeni katılımlarla Kanada Ulusal Balesi (National Ballet of Canada) koleksiyonundan, 15. yüzyıl öncesi Peru sanatına dair yapıtlardan ve Çin’in süsleme sanatından örneklerin görülebileceği projede bulunan yapıtların sayısı yüzde 10 artıyor.

Koleksiyonda hangi sanatçılar var?

İstanbul Modern’in koleksiyonunda bulunan 24 sanatçının 30 çalışması Google Art Project’te sergileniyor. Ziyaretçiler, müze koleksiyonundan Azade Köker, Bedri Baykam, Bengü Karaduman, Ekrem Yalçındağ, İpek Duben, İrfan Önürmen, Mustafa Horasan, Tayfun Erdoğmuş, Temür Köran, Turan Aksoy, Gül Ilgaz, Ahmet Oran, Murat Akagündüz, Mustafa Pancar, Ergin İnan, Balkan Naci İslimyeli, Mehmet Güleryüz, Rahmi Aksungur, Aslı Torcu, Hakan Onur, Burcu Perçin, Hüsamettin Koçan, Haluk Akakçe ve Canan Dağdelen’in resim, enstalasyon, fotoğraf ve heykelden oluşan yapıtlarını izleyebiliyor.

İstanbul Modern koleksiyonundan seçilen yapıtlar, www.istanbulmodern.org web sitesinin yanı sıra, Android, iPhone ve iPad için geliştirilen müze uygulamasından da görülebilir.

Galeriyi nasıl kullanabiliriz?

Google Art Project’e eklenen yeni özellikler arasında yer alan ve sanat yapıtlarının soluna eklenen “Compare” (Karşılaştır) butonu, sanat meraklıları için önemli bir eğitim aracı işlevi üstlenecek. Böylelikle kullanıcılar aynı sanatçının iki farklı yapıtını kıyaslayarak, tarzındaki değişiklikleri, gelişmeleri ve bakış açısındaki yenilikleri keşfedebilecek. Projenin 2 milyon kadar takipçisi bulunan Google+ sayfasına eklenen Hangout uygulaması sayesinde ise ziyaretçiler en sevdikleri koleksiyonları paylaşabilecek ve arkadaşlarına rehberli kişisel tur verebilecek.

Nerelere erişim sağlayabiliriz?

Google’ın nisan ayında projeye dair yaptığı genişleme duyurusundan itibaren 15 milyon kişi siteyi ziyaret etti. Kullanıcıların site üzerinden kendi koleksiyonlarını oluşturup paylaşabildikleri “My Gallery” (Galerim) başlığı altında şimdiye kadar yaklaşık 300 bin kişisel galeri açıldı. Google Art Project’i www.googleartproject.com adresi üzerinden ziyarete açan Google’ın veritabanında sanatçı, yapıt, müze ve koleksiyon adı, şehir ve ülke kategorilerine göre arama yapılabiliyor. Kulllanıcılar, internet üzerinden New York Metropolitan, Berlin Alte Nationalgalerie, Amsterdam Rijksmuseum, Floransa Uffizi, St. Petersburg The State Hermitage, Madrid Museo Reina Sofia, Londra Tate Britain dahil pek çok müzeye erişim olanağı elde ediyor.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.