İstanbul logosunu arıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi UCCN için logo arayışında.

22.01.2018 - 15:32 | Gönül Hadımlı

İstanbul logosunu arıyor

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından 2004 yılında kurulmuş olan ve edebiyat, film, müzik, zanaat ve halk sanatları, tasarım, gastronomi ve medya olmak üzere toplam yedi teması bulunan Yaratıcı Şehirler Ağı, geçtiğimiz sene 64 yeni şehrin katılımıyla birlikte 72 ülkeden toplam 180 şehre ulaşmış bulunuyor.

Türkiye’den ilk olarak 2015 yılında Gaziantep’in gastronomi temasında ağa dahil edilmesinin ardından geçtiğimiz sene tasarım temasında İstanbul’un, gastronomi temasında Hatay’ın ve zanaat ve halk sanatları temasında Kütahya’nın dahil edilmesiyle UNESCO tarafından “farklı bölgelerden, gelir düzeylerinden ve kapasitelerden şehirleri, yaratıcı endüstriler adına çalışmak üzere bir araya getiren bir girişim” olarak tanımlanan Yaratıcı Şehirler Ağı’nda Türkiye’yi temsil eden şehir sayısı dörde yükselmişti.

Nam-ı diğer yedi tepeli şehir İstanbul’un geçtiğimiz senenin Ekim ayı itibarıyla UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na (UCCN)  “Tasarım Şehri” olarak kabul edilmesiyle birlikte, şehri ulusal ve uluslararası platformlarda temsil edecek bir logo ihtiyacı da doğmuş oldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu ihtiyaca yönelik olarak 17 Şubat 2018 tarihinde kamunun ilk Creathon’unu gerçekleştiriyor. Creathon City İstanbul: UNESCO Tasarım Şehri İstanbul Logo Yarışması başlığıyla gerçekleştirilecek organizasyon, tüm profesyonellerin ve öğrencilerin başvurularını bekliyor.

Son başvuru tarihi 7 Şubat olan yarışmanın detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.