İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Yasası kabul edildi

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Yasası Meclis’te kabul edildi. Yürütme Kurulu Başkanlığını

02.11.2007 - 15:12 | MediaCat

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Yasası Meclis’te kabul edildi. Yürütme Kurulu Başkanlığını Nuri M. Çolakoğlu’nun yaptığı İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Girişim Grubu’nun konuyla ilgili basın açıklaması şöyle:

Avrupa Birliği tarafından 2010 yılı Avrupa Kültür Başkenti (AKB) ilan edilen İstanbul’u, “AKB olarak hazırlamak, 2010 yılında yapılacak etkinlikleri planlamak ve yönetmek, kamu kurum ve kuruluşlarının bu amaçla yapacakları çalışmalarda koordinasyonu sağlamak üzere İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansının kurulması ile görev ve yetkilerini düzenlemek” amacıyla hazırlanan yasa tasarısı, bugün sabaha karşı saat 4.10’da Parlamento’da kabul edilerek yasalaştı.

Bugüne kadar, 2005 yılında Bakanlar Kurulu tarafından çıkarılan bir Kararname’ye dayanarak, “İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Girişim Grubu” tarafından yürütülen hazırlık çalışmalarına, bundan böyle, sözkonusu Yasa ile kurulacak “Ajans” tarafından devam edilecek. Esas olarak bir sivil toplum girişimi olarak 2000 yılında başlatılmış olup, zaman içinde kamunun da desteğini alarak yürütülen çalışmalar, bu Yasa ile yeni bir aşamaya gelmiş bulunuyor.

Girişim Grubu, bugüne kadar yapılan faaliyetlere tam destek veren ve çalışmalarda zaman zaman bilfiil yer alan, başta Sn. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanımız Sn. Ertuğrul Günay, Eski Kültür ve Turizm Bakanımız Sn. Atilla Koç, İstanbul Valisi Sn. Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Dr. Kadir Topbaş, eski Başbakanlık Müsteşarı, İstanbul Milletvekili Sn. Ömer Dinçer, eski Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Sn. Mustafa İsen ile bu yasanın geçmesi için büyük çaba gösteren, İstanbul 2010 Danışma Kurulu Başkanı, İstanbul Milletvekili Sn. Egemen Bağış’a, sabah saatlerine kadar çalışan Sayın Milletvekilleri, Meclis görevlileri ve Kültür ve Turizm Bakanlığı mensuplarına şükranlarını sunar ve bundan böyle daha yoğun çabalar gerektirecek bu yeni aşamada, konuyla ilgili tüm taraflara ve İstanbul halkına başarılar diler.

Nuri M. Çolakoğlu

İstanbul 2010 AKB Girişim Grubu

Yürütme Kurulu Başkanı

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.