“Issız Adam” filmi, haberde zirvede

Interpress sinema filmlerinin basındaki yansımalarını mercek altına aldı. Araştırmaya göre; son beş yılda vizyona giren yerli filmler içinde, 2008 yılında sinemalarda gösterilen Issız Adam en çok haber olan film oldu.

18.02.2011 - 00:00 | MediaCat

Türkiye’de sinema seyircisi sayısı özellikle son beş yıl içinde istikrarlı bir şekilde yükseliyor. Bunda Türk sinemasının yükselen trendinin de büyük etkisinin olduğu bir gerçek. Geçen beş yılda sinemalarda gösterilen yerli filmler içinde 1 milyon izleyici barajını aşan otuzdan fazla film oldu. Medya Takip Şirketi Interpress bu filmlerin basındaki yansımalarını mercek altına aldı. Araştırmaya göre; son beş yılda vizyona giren yerli filmler içinde, 2008 yılında sinemalarda gösterilen Issız Adam hakkında çıkan 3 bin 188 haberle ilk sırada yer aldı.

İki bine yakın ulusal, bölgesel ve yerel gazete ile dergide çıkan haberlerinin tek tek incelenmesi neticesinde oluşan Interpress’in listede ikinci sırada Recep İvedik 2 filmi 2 bin 306 haberle yer alırken, Recep İvedik 3 ise hakkında çıkan bin 932 haberle üçüncü oldu. Sinemalarda gösterildiği dönemde yazılı basında çıkan haber sayılarına göre oluşan listenin dördüncü sırasında Yahşi Batı filmi bin 868 haberle yer aldı. Güneşi Gördüm filmi de bin 783 haberle beşinci oldu.

Aynı araştırmaya göre, ilk Recep İvedik filmi bin 622 haberle altıncı olurken, A.R.O.G. bin 444 haberle yedinci sırayı aldı. Nefes – Vatan Sağolsun hakkında çıkan bin 436 haberle sekizinci, Eyvah Eyvah 2 bin 308 haberle dokuzuncu ve Eyvah Eyvah filmi de bin 137 haberle ilk on içinde kendine yer buldu.

Atatürk hakkında çekilen filmler basında geniş yer buldu

Medya Takip Şirketi Interpress’in, son beş yıl içinde 1 milyon izleyici barajını aşan filmler araştırmasında, Atatürk’ü anlatan filmlerin de basında geniş yer aldığını ortaya çıktı. 2008 yılında gösterilen Mustafa filmi hakkında çıkan bin 446 haber ve yazıyla dikkat çekerken, Veda filmi bin 346 haber, Dersimiz Atatürk filmi de 942 haberle yazılı basında yer aldı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.