İşe alım hızının artması bekleniyor

Manpower İstihdama Genel Bakış Araştırması’na göre iş arayanların karşısına en hareketli iş fırsatları İnşaat ve Üretim sektörlerinde çıkacak.

09.03.2011 - 00:00 | MediaCat

Manpower İstihdama Genel Bakış Araştırması’na göre iş arayanların karşısına en hareketli iş fırsatları İnşaat ve Üretim sektörlerinde çıkacak.

Dünya genelinde işe alım alanında yavaş ilerleyen bir “bekle-ve-gör” politikası sürerken Türkiye’de işverenlerin istihdama yönelik planlarının çok daha iyimser bir tablo sunuyor.

Türkiye’nin Net İstihdam Görünümü istihdam piyasasındaki iyimserliğin güçlenmeye devam ettiğini gösteriyor

Araştırmaya göre Türk işverenler yılın ikinci çeyreğine ilişkin canlı bir işe alım hızı tahmin ederken Türkiye’nin Net İstihdam Görünümünün artı yüzde 34 gibi yüksek bir rakamda olduğu görülüyor. Bu rakam aynı zamanda Türkiye’deki işverenlerin Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesinde üst üste ikinci kez en iyimser işe alım beklentilerini sergilediğinin de bir göstergesi. 1001 işverenle görüşülerek yapılan araştırmaya göre işverenlerin %38’i çalışan sayısının artmasını beklerken %4’ü istihdamda bir azalma bekliyor. İşverenlerin %56’lık bölümü ise bir değişiklik olmayacağını tahmin ediyor. 2011’in 1. çeyreği ile karşılaştırıldığında istihdam görünümünde görülen yüzde 7 puanlık artışla birlikte işverenlerin işe alım beklentilerinde ılımlı bir gelişme bildirdikleri görülüyor.

En coşkulu işe alım faaliyetleri İnşaat sektöründe bekleniyor

Çeyrek dönemden çeyrek döneme karşılaştırma yapıldığında, 11 sanayi sektörünün 7’sinde ve 5 bölgenin dördünde işe alım beklentilerinin güçlendiği gözlemleniyor. En canlı işe alım faaliyetinin %+51 oranındaki Net İstihdam Görünümü ile İnşaat sektöründe beklendiği görülüyor. Benzer şekilde yükselen işe alım öngörüleri %+44 oranındaki net istihdam görünümü ile hem “Üretim” hem de %+41 ile “Madencilik” sektöründe kendini gösteriyor. Hareketli işe alım faaliyetleri, net istihdam görünümü oranının %+38 olduğu “Finans ve Kurumsal Hizmetler” sektöründe de bekleniyor. “Restoranlar ve Oteller” sektöründeki işverenler %+34, “Kamu ve Sosyal” sektöründeki işverenler ise %+31 oranında istihdamda canlanma bekliyorlar.

En güçlü işe alım hızı Ege bölgesinde bekleniyor

Araştırmanın yapıldığı 5 bölgedeki işverenler 2011’in 2. çeyreğinde personel seviyelerinin artmasını bekliyor. Egeli işverenler +%43 oranında Net İstihdam Görünümü ile yüksek işe alım beklentileri sergilerken onları +%37’lik Net İstihdam Görünümü ile verimli bir işe alım ikliminin beklendiği Akdeniz bölgesi işverenleri izliyor.

 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.