İş dünyası Brüksel’de geleceği tartıştı

İş dünyası 28 Ekim’de Brüksel’de düzenlenen CSR Europe etkinliğinde geleceğin Avrupa’sının nasıl şekilleneceğini konuştu...

01.11.2010 - 00:00 | MediaCat

İş dünyası 28 Ekim’de Brüksel’de düzenlenen CSR Europe etkinliğinde geleceğin Avrupa’sının nasıl şekilleneceğini konuştu.  Uluslar arası şirketlerden, iş networklerinden, Avrupa Birliği kurumlarından, Avrupa ve dünyanın pek çok ülkesinden birçok katılımcının yanı sıra CSR Europe üyelerinin katıldığı bu büyük etkinlikte 2020’de toplumsal zorluklara karşı  akılcı, sürdürülebilir ve kapsamlı bir büyümenin stratejileri tartışıldı.

CSR EUROPE NEDİR?
70 global şirket ve 27 ulusal iş örgütünün oluşturduğu bir birlik olan CSR Europe 1995 yılında kuruldu. Özellikle kurumsal sosyal sorumluluk konusunda Avrupa iş dünyasının strateji geliştirmesine liderlik eden örgüt, sosyal ve çevresel sorunların tespiti ve bu alandaki çözüm arayışlarının tek bir adreste toplanarak dağıtılmasını amaçlıyor. Bu alanda şirketlerin uyguladığı en iyi örneklerin paylaşılmasını sağlıyor, birlikte çalışma fırsatları yaratıyor ve ihtiyaç duyulan çözümlerin yaratılmasına katkıda bulunarak aynı zamanda ülkelerdeki bürokrasi üzerinde de etkili olmaya çalışıyor.

CSR EUROPE’S ENTERPRISE 2020
CSR Europe yetkilileri etkinliği işletmeler için 2020 vizyonu oluşturmak, toplumsal ve çevresel zorluklarla ilgili yenilikçi iş girişimleri araştırmak ve bu konuda fikir alışverişi yapmak, şirketlerin ve paydaşlarının liderliğiyle geliştirilen ortak girişimler başlatmak amacıyla düzenlediklerini belirtiyorlar. Aynı zamanda günümüzde Avrupa Birliğinin ve dünyanın birçok ülkesindeki uluslar arası şirketin kurumsal sosyal sorumluluk konusuna bakış açısını değerlendirmek de bir başka önemli nokta.

Etkinliğin açılış konuşmalarını CSR Europe Başkanı, Devlet Bakanı ve Suez-Tractebel Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Etienne Davignon, IBM Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Yönetim Kurulu Başkanı Larry Hirst ile AB Komisyonu Endüstri ve Girişimcilikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Antonio Tajani yaptı.

Etkinlikte onlarca şirket çeşitli standlarda hayata geçirdikleri kurumsal sosyal sorumluluk projeleri sunarken, aynı zamanda birçok konferans gerçekleştirildi. Konferanslarda hükümet, akademi, sivil toplum, şirketler ve paydaş kuruluşların öncülüğünde bazı konuların ele alınması ve ortak çözümler geliştirilmesi gerektiği üzerinde duruldu. Vurgulanan bazı başlıklar şunlardı:

• Şirketler global tedarik zincirlerine sürdürülebilirlik özelliğini nasıl entegre edebilirler?
• Avrupa’nın demografik potansiyeli nasıl daha efektif kullanılabilir?
• Teknolojik gelişim nasıl daha düşük bir karbon ekonomisinin oluşturulmasına olanak sağlayabilir?
• İşletmeler daha sağlıklı çalışma ortamları ve sosyal ortamları nasıl oluşturabilirler?
• İşletmeler çevresel, sosyal ve yönetişim performanslarını nasıl daha iyi yönetebilir ve ölçebilirler?

Ana konuşmacı IBM Avrupa Başkanı Harry van Dorenmalen, 2020’de bizi çok farklı bir dünyanın beklediğini belirtti. Farklı bir demografi, daha az doğal kaynak, teknolojinin hızı. İş dünyasının hükümetler ve tüm paydaşlarıyla gerçek bir işbirliğine girerek sürdürülebilir bir gelecek yaratması gerektiğini belirtti.

Su, enerji gibi çevresel sorunların sadece bir bölgenin değil tüm dünyanın sorunu olduğunu belirten Dorenmalen, işletmeler olarak toplumsal ve çevresel sorunlara yaklaşım ve çözüm geliştirme anlayışını işimizin bir parçası haline getirmemiz gerektiğini özellikle vurguladı.  Kurumsal sosyal sorumluluk projelerinin aynı zamanda bir motivasyon kaynağı haline getirilmesi gerektiğini belirten Dorenmalen IBM olarak geleceğin kurumsal sosyal sorumluluk planlamalarını yaptıklarını belirtti. Gelecek planlarında enerji, su gibi çevresel konuların yanı sıra “şehirlerin gelişimi”ni de hedefleri ve planları arasına aldıklarını belirtti.

Etkinlik sırasında CSR Europe ile Çin’deki örgüt arasında 20 maddelik bir öneri paketi için anlaşma imzalandı.

CSR Europe Enterprise 2020 etkinliğinin detaylı bilgilerine http://www.csreurope.org/ sitesinden ulaşılabilir.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.