iPhone ve Android kullanıcı profilleri

comScore'a göre, iPhone kullanıcıları daha genç ve sosyal ağlarda daha aktif.

26.03.2013 - 13:27 | Ali Kuru

iPhone ve Android kullanıcı profilleri

Dijital analiz firması comScore yaptığı araştırmayla iPhone ve Android kullanıcı profillerini belirledi. Araştırmada, iPhone kullanıcılarının daha genç ve sosyal ağlarda daha aktif olduğu, telefonları aracılığıyla daha fazla online radyo dinledikleri göze çarpıyor. Buna karşılık Android kullanıcılarının, yaş ortalamasının daha yüksek olduğu ve online platformda daha fazla oyun oynadıkları görülüyor. Ayrıca Android kullanıcıları, spor haberlerinin yer aldığı internet sitelerini daha fazla ziyaret ediyor ve bu tür uygulamalara ilgi gösteriyor.

iPhone ve Android kullanıcı profilleri

Tipik bir iPhone kullanıcısının sosyal ağlarda, telefonu aracılığıyla geçirdiği aylık vakit 1,102 dakika iken, aynı sürenin Android kullanıcılarında yalnızca 745 dakika olduğu gözlemleniyor. Ayrıca araştırma, iPhone kullanıcılarının fotoğraf çekme ve paylaşma aktivitelerine ayda 320 dakika ayırdığını ortaya koyuyor.

iPhone tercih eden kullanıcıların neredeyse yüzde 25’inin yaş ortalaması 18-24 arasında değişirken, Android kullanıcılarının yüzde 40,7’sinin 35-54 yaş aralığında olduğu görülüyor.

Tuğba Dülger
(kaynak: ad age)