Internet Explorer kan kaybediyor

Bir zamanlar tarayıcı pazarının yüzde 95'ini kontrol eden Internet Explorer bugün yüzde 60'ın altına gerilemiş durumda...

05.05.2010 - 00:00 | MediaCat

Bir zamanlar tarayıcı pazarının yüzde 95’ini kontrol eden Internet Explorer bugün yüzde 60’ın altına gerilemiş durumda.

Microsoft’un internet tarayıcısı Internet Explorer, Firefox ve Chrome karşısında güç kaybediyor. Tarayıcının pazar payı bu yılın ilk üç ayında yüzde 59.9’a geriledi.

Internet Explorer, web tarayıcıları arasında liderliğini koruyor. Ancak son yıllarda tekelcilik ve güvenlik açığı tartışmalarının odağında yer alan tarayıcının pazar payı, rakiplerinin baskısı karşısında geriliyor. 2003 yılında yüzde 95 ile pazarın neredeyse tek hakimi olan IE, bugün yüzde 60’ın altına düşmüş durumda.

NetApplications istatistik firmasının rakamlarına göre yüzde 59.9 ile birinciliğini koruyan IE’nin en güçlü rakibi konumundaki Firefox payını yüzde 24.5’e yükseltirken, en çarpıcı başarıyı Google Chrome gösterdi. Dünyada Chrome kullananların oranı sadece bir yılda yüzde 1.7’den yüzde 6.7’ye zıpladı. Yine Google’a ait Android işletim sisteminin masaüstü ve dizüstü bilgisayarlara yayılması ve 2011’e damgasını vurması beklenen tablet bilgisayarlarda yine bu işletim sisteminin yaygınca kullanılacak olması bu eğilimin süreceği gösteriyor.

Tarayıcı kullanım listesinde dördüncü sırada yüzde 4.7 ile Safari, beşinci sıradaysa yüzde 2.3 ile Opera yer alıyor. Diğer tarayıcılar içinde yüzde 1 sınırını aşabilen bulunmuyor.

IE’nin Pazar payı yitirmesinde en büyük etken, son aylarda özellikle Çin’de muhaliflerin ve yabancı gazetecilerin e-posta hesaplarına yönelik saldırı ve casusluk girişimlerinin IE6’daki güvenlik açıklarını kullandığının ortaya çıkması.

Çok eski bir sürüm olsa da dünyada hala pek çok insan Windows XP üzerinde IE’nin 6.0 sürümünü kullanıyor. Sonraki Vista’nın çok tutulmaması yüzünden XP’de kalan kullanıcıların tarayıcı yükseltmesi yapmaması sorunu derinleştiriyor. Microsoft, sözkonusu güvenlik açıklar yüzünden kullanıcıyı yeni IE sürümlerine yönlendirme amacıyla IE 6’ya verdiği güncelleme desteğini durdurdu.

Halen yüksek güvenlik önlemleriyle öne çıkan IE8’i yaymaya çalışan Microsoft, bir yandan da HTML5 web standartlarını destekleyeceği belirtilen IE 9’u hazırlıyor. Web sayfalarının kodlanmasında yakın geleceğin standardı olarak kabul edilen HTML5 dili, video oynatmak gibi pek çok temel işlevi yerine getirmek için ayrıca plug-in (eklenti) kurulmasını gerektirmeyecek.

ntvmsnbc.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.