İnternet de ana mecra oluyor

Araştırma şirketi Millward Brown, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 14 ülkede gerçekleştirdiği ‘Euro Media Trends 2005’ araştırma sonuçlarını açıkladı.

27.05.2005 - 00:00 | MediaCat

Araştırma şirketi Millward Brown, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 14 ülkede gerçekleştirdiği ‘Euro Media Trends 2005’ araştırma sonuçlarını açıkladı. 27 Mayıs’ta Polaris Plaza’da gerçekleştirilen basın toplantısında açıklanan rapora göre pazarlama iletişimi kampanyalarında televizyon, dergi, gazete ve açıkhav gibi geleneksel mecralar ağırlığını korurken, internet de ana mecralar arasında yer almaya başlıyor. Araştırmaya göre hedef kitleye ulaşmada en etkin mecra hâlâ televizyon iken, yeni bir ürünün bilinirliliğini arttırmak, yerleşik bir mecrayı zirvede tutmak, tüketiciyi elde tutmak ve sadakati artırmak için en etkin mecralar televizyon ve dergiler. Müşteri kazanmak için ise televizyon ve dergilerin yanısıra promosyonlar da etkili oluyor.
Toplantıda bir konuşma yapan Millward Brown Türkiye Genel Müdürü Betül Khan, Türkiye’de rekalmverenlerin, geleneksel mecraların yanısıra interneti de bir mecra olarak kullanmaya başladıklarını belirtti. Reklamı tüketiciyle iletişim kurmak için markanın yarattığı fırsat olarak tanımlayan Khan, “Reklam ve marka araştırmaları konusundaki deneyimlerimiz gösteriyor ki geleneksel, yeni ya da yaratıcı mecraları nasıl kategorize ederseniz edin önemli olan her pazarlama ihtiyacı, her kategori ve her hedef kitle için farklı mecra karmalarını optimize ederek kullanabilmek.” dedi.
Millward Brown Global Medya Araştırmaları Başkan Yardımcısı Melissa Ross ise, online pazarlamanın Avrupa’daki pazarlamacılar için her geçen gün daha önem kazandığını kaydetti. Avrupalı pazarlama yöneticilerinin birden fazla mecrayı farklı şekillerde kullandığını ifade eden Ross, yatırımların geri dönüşünü maksimize etmek için bireysel pazarlama hedeflerini karşılamada hangi medya kanallarının en iyi olduğu konusunda bilinçlenmenin artması gerektiğini söyledi.
EuroMedya 2005 Araştırması Türkiye’nin yanı sıra Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Yunanistan, Polonya, Rusya, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Portekiz ve İngiltere’de, 700’den fazla görüşme yapılarak gerçekleştirildi

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.