Intel, McAfee’yi satın aldı

İntel, teknoloji güvenlik firması McAfee'yi satın aldığını açıkladı. Intel, McAfee için 7.68 milyar dolar ödeyecek...

20.08.2010 - 00:00 | MediaCat

İntel, teknoloji güvenlik firması McAfee’yi satın aldığını açıkladı. Intel, McAfee için 7.68 milyar dolar ödeyecek. Anlaşma koşullarına göre, Intel McAfee’nin hisse başına 48 dolar ödüyor. Bu ise, McAfee’nin piyasadaki hisse değerinin yüzde 60 fazlası.

McAfee’yi satın alarak Intel, dizüstü bilgisayarlar ve cep telefonlarında kullanılan mikroişlemcilerinde güvenlik yazılımını da eklemek istiyor. Her iki şirket de açıklamalarında proje için 18 aydır çalıştıklarını, satın alma işleminin onaylanmasının ardından yeni ürünün gelecek yıl piyasaya çıkacağını duyurdu. Şirketlerin yönetim kurullarının anlaşmayı oybirliğiyle onayladıkları bildirildi.

Ancak gelişme sektörde sürpriz olarak değerlendirildi. PC Pro dergisinin editörlerinden Tim Danton BBC’ye, ”Intel’in fazlasıyla nakti var ve şirket satınalmalar yapan bir firma. Dolayısıyla böyle bir adım şaşırtıcı değil, ama beklenen herhalde başka bir donanım şirketini satın alması olurdu” dedi.

Danton, dizüstü ve masaüstü bilgisayarların altın çağlarını aştıklarını, artık ”daha küçük ve fonksiyonel cihazların daha cazip göründüğünü” belirterek, Intel’in de yeni gelir kaynakları peşine düşmüş olabileceğini söyledi. Ancak Danton, yatırımcıların Intel’in satın alma kararına olumsuz verdiklerini de anımsatıyor. Zira intel hisseleri yüzde 3.2 değer kaybetti.

bbc.co.uk

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.