Instagram’dan yeni özellikler

Kullanıcıları Notlar, Grup Profili gibi yeniliklerin yanı sıra Hikâyeler'de de bazı güncellemeler bekliyor.

14.12.2022 - 16:14 | Sencer Uçar

Instagram Alışveriş sekmesini ana ekrandan kaldırıyor

Instagram, kullanıcıların arkadaşlarıyla iletişimini kolaylaştırmaya yönelik bir dizi yeniliğin duyurusunu gerçekleştirdi.

Sunulan yenilikler arasında Meta’nın Twitter’a rakip olabileceğini değerlendirdiği Notlar (Notes) öne çıkıyor. Notlar aracılığıyla kullanıcılar, kendilerine dair gelişmeleri Instagram ile özdeşleşen fotoğraf ve video haricinde metin ve emoji aracılığıyla da paylaşabilecek. Mesajların üst bandında yer alacak notlar 60 karakterle sınırlı olacak ve 24 saat boyunca görünecek.

Geçtiğimiz hafta New York Times’ta yer alan haberde Meta’nın, birkaç aydır test aşamasında olan Instagram Notlar’ı Elon Musk tarafından satın alınan Twitter’ın tam teşekküllü rakibi hâline getirerek, platformun içinde bulunduğu kaostan faydalanmayı düşündüğü belirtilmişti. Haberde Notlar’ın bağımsız bir uygulamaya dönüşme ihtimalinin de değerlendirildiği ifade edilmişti.

Instagram’ın duyurduğu bir diğer yenilik ise Hikâyeler’e geçtiğimiz yıl eklenen “Sen de Ekle” özelliğiyle ilgili. Deneme sürecindeki yeni güncellemede kullanıcılar, “Pass it on” seçeneğiyle arkadaşlarını ilgilerini çekebileceğini düşündükleri trendlere katılmaya davet edebilecek.

Hikâyeler’e dair bir başka yenilik de Candid (Samimi) olacak. BeReal benzeri olan test aşamasındaki yeni özellik, kullanıcıların samimi gördüğü kişilerle samimi hikâyelerini paylaşmasına yarayacak ve günlük bildirimlerle kullanıcılar samimi hikâye paylaşmaya teşvik edilecek.

Notlar ve Hikâyeler’i kapsayan yeniliklerin yanı sıra Instagram, arkadaşlarla gönderi ve hikâye paylaşımına yönelik Grup Profilleri adlı yeni bir profil türünü de hayata geçiriyor. Grup Profili’nde paylaşılan içerikler, tüm takipçilerle değil yalnızca grup üyeleriyle paylaşılacak.

Yeni özelliklerden Notlar tüm iOS ve Android kullanıcılarına açılacak ancak diğer özellikler henüz erken deneme aşamasında. Grup Profilleri Kanada, Şili ve Tayvan’da test edilirken diğer özellikler sınırlı sayıda kullanıcısıyla denenecek.

Kaynak: TechCrunch

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.