Instagram’da “yukarı kaydır” dönemi kapanıyor

Yukarı kaydır özelliği yerini bağlantı çıkartmalarına bırakacak.

24.08.2021 - 16:07 | Aylin Anıl

Çocuklara özel Instagram planı rafa kalktı

Instagram, Hikâyeler’deki “yukarı kaydır” bağlantısını 30 Ağustos’tan itibaren kaldırıyor. İşletmelerin ve influencer’ların uzun süredir kullandığı yukarı kaydır özelliği, takipçilerin, hikâyede yer alan bir ürün hakkında daha fazla bilgi edinebilecekleri, makalelere erişebilecekleri ya da herhangi bir hizmete kaydolabilecekleri bir internet sitesine erişmelerine vesile oluyordu.

30 Ağustos’la açılacak yeni dönemde Instagram kullanıcıları yukarı kaydır özelliği yerine bağlantı çıkartmalarıyla karşılaşmaya başlayacak. Instagram tarafından paylaşılan bilgilere göre, bağlantı çıkartması özelliği haziran ayından bu yana çok az sayıda kullanıcıyla test edilmiş durumda ancak 30 Ağustos itibarıyla daha geniş kitlelerin kullanımına sunulacak.

Bağlantı çıkartması, yukarı kaydır bağlantısına göre birkaç önemli avantaja sahip. Öncelikle, yeni özellik sayesinde kullanıcılarına hikâyeler üzerinde daha fazla yaratıcı özgürlük ve kontrol sunuluyor. Anketler, sorular ve konum çıkartmaları gibi, bağlantı çıkartması da influencer’ların farklı stiller arasında geçiş yapmasına, çıkartmayı yeniden boyutlandırmasına ve ardından maksimum katılım için hikâyenin herhangi bir yerine yerleştirmesine olanak tanıyor. Ek olarak, izleyiciler artık tıpkı diğer hikâyelerde olduğu gibi bağlantı çıkartması eklenmiş gönderilere tepki verebilecek ve yanıt verebilecek. Instagram daha önce yukarı kaydırma bağlantısına sahip gönderilerde bu tür bir geribildirimin mümkün olmadığını belirtmişti.

Genel olarak, parmakla kaydırmadan çıkartmaya geçiş, Instagram’ın mevcut tarzıyla da daha uyumlu görünüyor. Yeni bağlantı çıkartması, bağışlar, müzik ve anketler için çıkartmalar da dahil olmak üzere, uygulamada halihazırda mevcut olan diğer çıkartmalara katılacak.

Kaynak: TechCrunch

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.