İngiltere’de Coca-Cola reklamı yanıltıcı bulundu

İngiliz Reklam Standartları Kurumu, Coca Cola'nın vitaminli su ürünü için İngiltere'de yayınladığı reklamda kullandığı 'besleyici' sıfatının, tüketiciyi yanlış yönlendirdiğine karar verdi.

20.01.2011 - 00:00 | MediaCat

İngiliz Reklam Standartları Kurumu, Coca Cola’nın vitaminli su ürünü için kullandığı ‘besleyici’ sıfatının, tüketiciyi yanlış yönlendirdiğine karar verdi.

Coca Cola, günlük tavsiye edilen C vitamini miktarını ve başka bazı vitaminleri içeren Vitamin Water – Vitaminli Su’yu,  "besleyici" olarak nitelediğini belirtti.

İngiliz Reklam Standartları Kurumu’na göreyse, tüketiciler, besleyici olarak tanımlanan bir içeceğin her bir yarım litresinin, 30 gram şeker içermesini beklemediği için, bu sıfatın kullanılması hatalı.

Coca Cola şirketiyse, yarım litrede bulunan şeker miktarının 23 gram olduğunu söylüyor. "Besleyici" tanımlamasını da destekleyen şirket, içeceğin "besleyicilik açısından önemli maddeler içerdiğini dile getiriyor. İçeceğin, şeker oranı itibariyle de Avrupa Birliği standartları çerçevesinde "düşük kalorili içecekler" sınıflamasına girdiğini belirtiyor.

Ancak İngiltere Reklam Standartları Kurumu, "besleyici" tanımlamasının, içeceğin, vücudun sağlıklı kalması için gerekli başka maddeleri de içerdiği izlenimine yol açtığını vurguluyor.

Kurum, reklamın şu anki haliyle kullanılmaması gerektiğini bildirdi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.