MediaCat

İlahi kreasyon

Aslında senaryo hazırdı ama her zaman daha güzeli vardır.

İlahi kreasyon

Acil olmayan önemli iş, Zeus’un istediği kurumsal kimlik filmiydi. Aslında senaryo hazırdı ama her zaman daha güzeli vardır. Bulunan fikir şuydu: Tüm tanrılar Olimpos’un eteklerinde, hep beraber ‘Senden Daha Güzel’i söyleyecekler, finalde Zeus bir kare, bulut mıncıklarken görülecekti…

Reklam Tanrısı Jargon, kükreyerek uyandı. Son günlerde bu huyu çıkarmıştı, uyanınca kükrüyordu. Çünkü Zeus’un bazı sabahlar adeta bir şükredişle karışık kükrediğini Diyet Tanrısı Ombuds’tan, kaya parçalarıyla dağa doğru squash oynarken işitmişti.

Zeus da Jargon’a karşı boş değildi: Tanrı atama ve tayinlerinde ona hep danışır, beyin fırtınalarında kaybolan deneyimsiz stajyerleri savruldukları yerden getirtip ana kadroya alınmalarını sağlar, Jargon’un en yeni fikirlerini Keyif Tanrısı Jagermeister’in eşliğinde Olimpos Tower’ın en üst katındaki Tatar Bahçesi’nde dinlemekten zevk duyardı.

Sinirli olduğu günlerde, Jargon da bu sinirden payını alır, koskoca Zeus, ailesinin yanında dedikodu yapar “Vay arkadaş, neymiş bu fikir fikir dedikleri nesne, benim buralar olmasa neye fikir bulacaktı herif? Tanrılar Tanrısı olmuşum, daha ne reklamı? Ancak, ben olmayan bir şeyin bana reklamı yapılabilir” mealinde saydırırdı. Sonra grup toplantısı metinlerindeki katkısını hatırlayıp Jargon’u yeniden sevmeye başlardı. Bazen de lir eşliğinde kaçak uzonun etkisiyle, Zeus’a tatlı-sert bir babacanlık gelip yerleşir, Jargon’a “Tanrılar bu yıl kurumsal kimlik filmini erken istiyorlar paşam, ona göre ha” der, gevrek gevrek gülerdi.

Jargon, Ombuds’un önerisiyle her sabah biraz daha tiksinerek içtiği ebegümeci çayını yudumlarken, önündeki listeye baktı. Bu liste, acil-önemli listesiydi. Dört maddeden ibaretti;

  1. Acil ve önemli işler
  2. Acil olmayan önemli işler
  3. Acil ama önemli olmayan işler
  4. Ne acil ne de önemli olmayan işler

Slogan Tanrısı Pekşat, muziplik yapıp listenin altına “5. Nejat İşler” yazmış, bu yüzden Jargon tarafından pazartesi toplantısında ciddiyetsizlikle suçlanmıştı.

Gelgelelim Jargon, esas Strateji Tanrıçası Çişil’e bozulmuştu. Kalemi ağzına soka soka “Hem acil hem de önemli değilse o maddeye ne gerek var, dördüncü maddeyi atalım listeden” deyişine kızmış, “Biz burada anayasa yapmıyoruz, manifesto yazmıyoruz, reklam tasarlıyoruz küçük azize” diye çıkışmıştı. Zaten kendisi ördek kafası yeşilliğindeki şu ebegümeci çayına katlanırken, Çişil’in sade kahveyi koklaya koklaya hazdan kıvranırcasına karşısında içmesine gıcıktı, onu da diğerleri gibi, her fırsatta tersleme arzusuyla doluydu. Enerjili zihniyle negatif ruhunun hırslı, şiddetli, tuhaf ilişkisinden memnundu.

Acil de önemli de olmayan iş, Zeus’un oğlu Fayton’un Jargon’la çalışıp fikir bulma isteğiydi. Normalde Zeus’un oğlunu asla reddetmezdi Jargon, fakat genç Fayton o kadar saçmalayan, o denli ne dediğini bilmeyen, fikir bulamadığı gibi mütemadiyen goygoy yaparak başkalarına da fikir buldurmayan bir kişiydi ki, Jargon onu her gördüğünde yüzüne bariz bir seğirme gelirdi. Fayton, son olarak boş tanrı kadrosuna ‘Isı Tanrısı Ufo’yu önermiş, yetmezmiş gibi ısrar da etmişti. Jargon, sabahları kükrerken, gözünün önüne Fayton’un simasını getirip daha kalpten kükrüyordu. Yine de fikirsiz gençle mütebessim konuşuyor, “Sen asıl babandan şimşek atmayı öğren, şimşek fırlatabilen bir gencin küresel pazarda marka değeri yüksek olur” türünde tavsiyeler veriyordu.

Acil ama önemli olmayan iş Narsis’in aranmasıydı. Jargon, Ayn Rand’ı Benimsetme Lokali’ndeki bir beş çayında Narsis’le tanışmış, Üsküp Şerbeti’nin de etkisiyle Narsis’e kendi isminde, her müşteride ayrı kokan bir parfüm çıkarmasını önermiş, böylece müşteri memnuniyetinde tavan yaptığını hissetmiş velakin Çisil, bir yıl bir ay çalıştıktan sonra Jargon’a “Asit test olmsuz geçti. İletişim Tanrısı Fokus’un laneti olsa gerek, focus group’ta kavga çıktı. Bir ev hanımı markayı sert dille eleştirdi. Teknik olarak imkânsız bu parfüm” kısa mesajını gönderdi. Jargon bir an, bu mesajı aynen Narsis’e iletmeyi düşünmüş, sonra gidik karının kaprisinden tırsıp bizzat aramaya karar vermişti. İşte bu iş de buydu.

Acil olmayan önemli iş, Zeus’un istediği kurumsal kimlik filmiydi. Aslında senaryo hazırdı ama her zaman daha güzeli vardır. Bulunan fikir şuydu: Tüm tanrılar Olimpos’un eteklerinde, hep beraber ‘Senden Daha Güzel’i söyleyecekler, finalde Zeus bir kare, bulut mıncıklarken görülecekti.

Acil ve önemli iş, Mısır Tanrısı Ra ile alınacak randevuydu. Jargon, Ra’dan TOKİ Firavun Piramitfabrikleri kampanyasını rica edecekti. Ünlü Kanadalı Bağımsız Medya Yarı Tanrısı Konsensus’un dediği gibi ‘Bazen bir drink yeter’di.

O an listeyi değiştirecek kısa mesaj Zeus’tan geldi: “Fayton senin yanında pişsin biraz, sonra kendi işini kurar.” Jargon, net yedi dakika küfür etti, sonra dahiliden Çisil’i aradı, “İki sade kahve al, çabuk gel” dedi.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.