İlaçta dev birleşme gerçekleşti

ABD'nin önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal'ın geçen hafta içerisinde duyurduğu ilaçta dev birleşme ...

27.01.2009 - 10:28 | MediaCat

ABD’nin önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal’ın geçen hafta içerisinde duyurduğu ilaçta dev birleşme haberinin doğruluğu ortaya çıktı.

Pfizer, kriz ortasında dünyanın ikinci büyük ilaç şirketi satın almasına imza attı. Pfizer, rakibi Wyeth’i 68 milyar dolara satın aldı. Bu satın alma işlemi için bankalar konsorsiyumu 22.5 milyar dolar kredi veriyor. Pfizer’ın CEO’su Jeffrey B. Kindler, “Yeni şirket insan, hayvan ve tüketici sağlığı konusunda endüstrinin lideri olacak” dedi.

Dünyanın en büyük ilaç üreticisi Amerikalı Pfizer, rakibi Wyeth’i 68 milyar dolara satın aldı. Global krizin yaşandığı, binlerce kişinin işini kaybettiği bir dönemde, Pfizer-Wyeth, Wall Street’in desteklediği ilk büyük şirket evliliği oldu. Anlaşma aynı zamanda son 10 yılda gerçekleşen en büyük ilaç şirketi evliliği olma özelliğine de sahip. Uzmanlar, rekor satın almanın pisalara moral vereceği görüşünde birleşiyorlar. Pfizer, satın almayla, çok satan kolesterol ilacı Lipitor’un 2011 yılında jenerik üretiminin başlamasıyla oluşacak gelir kaybını gidermeye çalışacak. Sadece Lipitor’dan milyarlarca dolarlık gelir kaybı yaşayacağı söyleniyor. Aynı problem, Wyeth’in en çok satan ilacı Effexor XR için de geçerli. Gelecek yıl jenerik üretimi başlayacak ilaçtan dolayı Wyeth’ın da önemli bir gelir kaybı yaşayacağı söyleniyordu. Pfizer’ın satınalma ile cirosunu yüzde 50 artıracağı hesaplanıyor.

Hisse başına 50.19 dolar

Birleşmiş şirkette 2012 yılı gelirlerinde hiçbir ilacın ciroda yüzde 10’dan daha fazla pay almaması bekleniyor. Nakit, kredi ve hisse değişimi ile gerçekleşecek anlaşmaya bankalardan oluşan bir konsorsiyum 22.5 milyar dolar vermeyi kabul etti. konsorsiyumda yer alan bankaların Bank of America Merrill Lynch, Barclays, Citigroup, Goldman Sachs ve J.P. Morgan Chase olduğu söyleniyor. Pfizer, Wyeth’a hisse başına 50.19 dolar ödeyecek. Pfizer, hisse başına 33 doları nakit, kalanı her Wyeth hissesi için 0.985 Pfizer hissesi olarak ödemeyi yapacak. İki şirketin birleşmesiyle giderlerde önemli bir tasarruf yapılması bekleniyor.

En büyük ikinci anlaşma

İlaç sektöründe tüm zamanların en büyük satın almasını da yine Pfizer, 2000 yılında Warner-Lambert’e 93.4 milyar dolar ödeyerek yapmıştı. Wyeth için ödenecek 68 milyar ilaç tarihindeki en büyük ikinci satın alma olacak.

Pfizer’ın CEO’su Jeffrey B. Kindler, “İki şirket birleşerek çeşitlilik, esneklik açısından dünyanın öncü biyofarmasötik şirketini yaratacak. Yeni şirket insan, hayvan ve tüketici sağlığı konusunda endüstrinin lideri olacak. Coğrafi varlığı gelişmiş ve gelişen ülkelerde rakipsiz olacak” dedi. Wyeth CEO’su Bernard Poussot ise, iki şirketin birbirini tamamladığını ve gelecek yılların daha parlak olacağını söyledi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.