ICCO raporu açıklandı

ICCO üyesi 20 ülkenin ilgili derneklerine üye toplam 637 halkla ilişkiler şirketi tarafından gönderilen verilerin değerlendirilmesi sonucu oluşan ‘ICCO Sonbahar 2005 Dünya Raporu’ açıklandı.

21.03.2006 - 00:00 | MediaCat

ICCO üyesi 20 ülkenin ilgili derneklerine üye toplam 637 halkla ilişkiler şirketi tarafından gönderilen verilerin değerlendirilmesi sonucu oluşan ‘ICCO Sonbahar 2005 Dünya Raporu’ açıklandı. Yılda iki kez ICCO üyesi derneklerden toplanan verilerle oluşturulan rapora göre en hızlı gelişen sektör bilişim, telekomünikasyon ve teknoloji. İletişim danışmanlarından en çok talep edilen hizmet ise medya ilişkileri.

ICCO Sonbahar Dönemi Dünya Raporu’na veri veren ülkelerden birinin de Türkiye olduğuna dikkat çeken İDA Yönetim Kurulu Başkanı Meral Saçkan, Türkiye’de iletişim danışmanlığı endüstrisinin ciddi bir büyüme içinde olduğunu söyledi. Türkiye raporunun da dünya raporuyla paralellik gösterdiğini söyleyen Saçkan, “Türk ekonomisinin özel şartları nedeniyle büyüme gösteren alanlar ve en çok hizmet talep edilen alanların öncelikleri değişiyor. Dünyada bilişim, telekomünikasyon, teknoloji, sağlık ve bioteknoloji en fazla ilerleme kaydediyor. Türkiye’de sağlık, IT, inşaat, telekomünikasyon ve hızlı tüketim büyüyor.

Dünyada medya ilişkileri, kurumsal iletişim ve pazarlama yönelimli halkla ilişkiler en çok talep edilen hizmetler olurken Türkiye’de ikinci sıraya kriz iletişimi çıkıyor. Ve maalesef kamu ilişkileri ve lobbying Türkiye’ de en az talep edilen hizmetler. Bu ihtiyacın artacağına inanıyorum” dedi.

Rapor veren ülkelerin yüzde 55’i sağlık ve bioteknoloji sektörlerini en çok gelişen 2. sektör olarak belirtirken katılanların yüzde 45’i 3. sırada finans sektörünü gösterdi. Bu sektörleri hızlı tüketim malları, ilaç, turizm ve perakendecilik sektörü izledi. Katılanların yüzde 32’lik bir bölümü yine bilişim, telekomünikasyon ve teknoloji sektörlerini en az gelişen sektör olarak gösterdi. En az gelişen sektörler arasında tüketim yüzde 26’lık bir oranla 2. sırayı alırken, finans sektörü yüzde 21’lik bir oranla 3. sırayı aldı. Bu sektörleri ise tekstil, hızlı tüketim malları ve inşaat izledi.

İletişim danışmanlığı şirketlerden en çok talep edilen hizmet olarak yüzde 40’lık oranla medya ilişkileri ilk sırada yer alırken, bu hizmeti kurumsal iletişim, pazarlama ve kriz yönetimi izledi. Organizasyonlar, stratejik planlama ve ürün lansmanları ise en az talep edilen hizmetler olarak belirlendi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.