İç çamaşırında kadın eli

Ağırlıklı olarak kadın tüketiciye seslenmesine rağmen, kadın girişimcilerin azlığıyla bilinen iç çamaşırı...

04.03.2008 - 09:59 | MediaCat

Ağırlıklı olarak kadın tüketiciye seslenmesine rağmen, kadın girişimcilerin azlığıyla bilinen iç çamaşırı sektörüne, G. ile kadın eli değiyor! Sıradışı ismi, rengarenk ambalajları ve kaliteli ürünleriyle rakiplerinden hemen ayrışan G., ismi gibi sıradışı iki kadının, reklam ajansları Brand It ile elele verip, sıfırdan yarattıkları, duruşuyla sektöre farklı bir soluk getirecek, yepyeni bir marka.

Ayşe Ofluoğlu ve kızı Bade Şenyüz’ü, duruşuyla sektörde fark yaratacak bir marka yaratmaya iten, 2006 yılında aldıkları cesur bir karar… 1994’ten bu yana Bateks İç Giyim olarak H&M, Tesco, BHS, Carrefour ve Lindex gibi uluslararası firmalar için kadın iç çamaşırı üretimi yapan ikili, değişen pazar koşulları karşısında yeni bir atılıma ihtiyaç duyuyorlar. Çevrelerinden aldıkları destek ve üretim konusundaki deneyimlerine dayanarak, kendi markalarını yaratma kararı alıyorlar ve erkek egemen iş dünyasında, kadınların ihtiyaçlarını en iyi kadınların anlayacağının bilinciyle, çalışmalarına başlıyorlar.

Markalaşma sürecinin ilk adımında, markalarının doğumundan büyümesine, tüm yaratım sürecinde yanlarında olacak, kendilerine pazarlama ve iletişim desteği verecek bir reklam ajansıyla çalışmanın gerekliliği hemen ortaya çıkıyor. Bu doğrultuda pek çok ajansla yaptıkları görüşmelerin ardından kendileri için en doğru ajansın Brand It olduğuna karar veriliyor.

Brand It’in ilk işi pazarı ve mevcut durumu anlayabilmek için kapsamlı bir araştırma yapmak oluyor ve bunun sonucunda pazarda büyük bir boşluk olduğu açıkça ortaya çıkıyor. Yerli markalarda iki ana grup göze çarpıyor: Çok iletişim yapmayan, marka bilinirliği sağlayamamış, genellikle daha çok temel ürün çeşitlerini sunan markalar veya halk pazarlarında satılan, algısı ucuz ürünler. Dolayısıyla, yerli markalar ile yüksek fiyatlı, yüksek kalite algılı yabancı çamaşırlar arasında; ürün çeşitliliği, konforu ve kalitesiyle bir dünya markası olarak öne çıkmayı başaran bir yerli marka olmadığı görülüyor. Brand It bu noktada, yerli markalar hakkındaki algıyı kırmak ve pazarda bir yer edinebilmek için ürün yelpazesi ve iletişimde farklılaşmanın kaçınılmaz olduğunun altını çiziyor.

Markanın konumlandırılması ise yöneticilerinin karakterine bakınca hemen ortaya çıkıyor: Güçlü, kendi ayakları üzerinde durabilen, çağdaş, çalışan kadının iç çamaşırı…. Bu kadın için iç çamaşırı sadece bir ihtiyaç değil, aynı zamanda gururla taşıdığı bir aksesuar, bir zevk.

Brand It ve markanın yöneticileri konumlamada anlaştıktan sonra isim için hararetli bir çalışma başlıyor. Uzun bir süreçten sonra çağdaş kadının gücünü, kendi bedeniyle barışık yaşamasını en iyi anlatan ismin esprili olduğu kadar da cesur duruşuyla, G. olduğuna karar veriliyor.

Sıra koleksiyonun konumlama ve isim doğrultusunda şekillendirilmesine geldiğinde, Ayşe Hanım ve kızı Brand It’in de önerileri doğrultusunda, ürün gamlarını sıfırdan yaratmaya başlıyor. Bateks çatısı altında üretilen tüm ürünlerin tasarımında imzası bulunan Ayşe Ofluoğlu, yıllara dayanan tasarım bilgisiyle, sağlıklı, seksi, seksi olduğu kadar da konforlu; siyah, beyaz ve ten rengi kalıplarının çok ötesinde rengarenk bir koleksiyon yaratıyor. Kızı Bade Şenyüz ise üretim alanındaki deneyimi sayesinde bu tasarımları en kaliteli malzemelerle hayata geçiriyor.

Bundan sonraki adım ise iletişim… İletişimde farklılaşma yaratmak ve katalogdan ambalaja, tüm iletişim malzemelerinde bir dünya markası gibi durmak G. için büyük önem taşıyor. Bu imajı yansıtacak en önemli unsur ise fotoğraf çekimi… Sonuç olarak da, büyük bir özenle tasarlanan ve stil sahibi isimlerle çalışılan fotoğraf çekimi amacına ulaşıyor. Lara Sayılgan’ın fotoğrafları ve Ece Sükan’ın styling’i; Brand It’in ünlü düşünür ve yazarların kadınlara dair, kadınları yücelten esprili sözlerini kullanarak yarattığı konsept ile birleştiğinde, G. kadınının gücü kataloğun sayfalarında bile hissedilir hale geliyor. Ambalajlar ve satış malzemeleri ise yine Brand It tarafından farklı, esprili ve yenilikçi bir anlayış gözetilerek, rakiplerinden kolaylıkla ayrışacak şekilde tasarlanıyor.

Şu anda yurt çapında 80’i aşkın satış noktasında bulunan G., dağıtım ağını her geçen gün geliştiriyor. Dağıtım çalışmalarının tamamlanmasıyla lansman iletişimine başlayacak olan G., önümüzdeki günlerde ismi, ürünleri ve tanıtımıyla çağdaş ve güçlü kadının simgesi olarak, kendinden çok söz ettireceğe benziyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.