İbrahim Şahin: Anlık reyting daha adil

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, AGB ile TRT'ni reyting ölçüm sistemini karşılaştırdı.

22.12.2011 - 00:00 | MediaCat

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, AGB ile TRT’ni reyting ölçüm sistemini karşılaştırdı.

Türkiye yayıncılık sektörü, reyting ölçümleri sırasında manipülasyon yapıldığının belirlenmesinin ardından daha adil bir ölçüm sisteminin nasıl olabileceğini tartışıyor. Reyting ölçüm şirketi AGB’nin güvenilir olmadığını açıklayarak başında bulunduğu TRT’yi üç yıl önce ölçümlerden çıkaran TRT’nin sistemi bugünkü tartışmalara yol haritası çizebilecek nitelikte. SBT Analiz’i kuran TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin’e göre, TRT’nin bu reyting ölçüm sistemi AGB’ye nazaran daha adil. AGB’nin 8 saatte, SBT Analiz’in ise 7 dakikada reyting sonuçlarına ulaştığına dikkat çeken Şahin, bu 8 saat boyunca alınan verilerin değiştirilmesinin mümkün olduğunu belirtiyor. Şahin TRT’nin sisteminin ise yedi dakikalık verilerle, değiştirilmesine imkân vermeyecek hızlılıkta olduğuna dikkat çekiyor.

Şahin TİAK başkanı Karaca ile görüşecek
AGB’nin reyting sistemini manipüle ettiğini belgelerle açıkladıktan sonra TRT bünyesinde bir ölçüm sistemi geliştirdiklerini hatırlatan Şahin, "TRT’nin ölçüm sistemi Batı standartlarına daha uygun, devlet güvencesi altında, güvenilir ve yüksek teknolojiye dayanmakta. Bugüne kadar bizim sistemimizi görüp de eleştiren tek bir kişi çıkmadı. Geçmiş yıllarda AGB sisteminde TRT’nin tek bir kanalı ölçülüyordu bugünse AGB’ye verdiğimiz paranın yarısıyla tam 12 kanalımızın ölçümünü yapıyoruz ve veriler hakkında tek bir şüphemiz yok." dedi. Şahin, TİAK Başkanı Hidayet Karaca’nın daveti üzerine salı günü bir görüşme gerçekleştireceklerini söyledi. Şahin, bu görüşmede TRT olarak kurdukları reyting sistemini anlatacaklarını ifade etti.

Aslıhan Aydın/Zaman

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.