IBM’den sanata destek!

IBM, 100. yılı kapsamında geliştirdiği projelerinden bir tanesini Hatay’da hayata geçirdi.

15.12.2011 - 00:00 | MediaCat

IBM, 100. yılı kapsamında geliştirdiği projelerinden bir tanesini Hatay’da hayata geçirdi.

IBM öncülüğündeki gönüllülük girişimi çerçevesinde, dünyanın en zengin mozaik koleksiyonlarından birine sahip Hatay Arkeoloji Müzesi’ndeki mozaikleri, tarihi ve sanat eserlerini, Hatay’a ait diğer kültürel zenginlikleri dünyaya tanıtmak üzere bir sanal müze projesi oluşturuldu.

13 ay önce Antakya’da düzenlenen IBM Çözüm Ortakları Liderler zirvesinde gündeme gelen Hatay Sanal Arkeoloji Müzesi, dün Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın katıldığı bir törenle ziyaretçilerin kullanımına açıldı. 


 
Proje kapsamında şu ana kadar 72  mozaik,  18 adet heykel ve Hatay’a ait 10 adet kültürel mirasın fotoğrafları ve videoları çekilerek sanal müzeye aktarıldı. 360 derece görüntüleme seçeneği, bilgisayarlar için flash ve mobil cihazlar için HTML versiyonlar, tanıtım videoları ve fotoğrafları, kapsamlı envanter bilgileri, Türkçe ve İngilizce dil seçenekleri gibi özellikleriyle sanal müze projesi, tarihe damgasını vuran eserleri web sitesi üzerinden ziyaretçilerin kullanımına açtı. Hatay Sanal Arkeoloji Müzesi projesinin altyapısı IBM yazılım ve donanımları üzerinde çalışıyor. 
 
Hatay Sanal Arkeoloji Müzesi hakkında daha fazla bilgi almak için
http://www.hatayarkeolojimuzesi.gov.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.
 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.