IAA: Gerekçeli karar bize ulaşmadı

Geçen hafta televizyon reytinglerini ölçen AGB ve TİAK'ın hakim durumu kötüye kullandığını tespit eden Rekabet Kurulu...

17.11.2009 - 00:00 | MediaCat

Geçen hafta televizyon reytinglerini ölçen AGB ve TİAK’ın hakim durumu kötüye kullandığını tespit eden Rekabet Kurulu, bu iki kuruluşa eksiklikleri gidermeleri için 90 gün süre vermişti.

Konu ile ilgili sorularımız cevaplayan IAA (Uluslararası Reklamcılık Derneği)  Türkiye Genel Müdürü Meral Terem, Rekabet Kurulu’ndan kendilerine henüz birşey ulaşmadığını söyledi.
“Rekabet Kurulu’ndan henüz bize karar ulaşmadı. Rekabet Kurulu’nun sitesinden yazan hepinizin gördüğü karardan fazlasını biz de bilmiyoruz” diyen Terem, kendilerine bir gerekçeli karar ulaşması gerektiğini belirtti. Kararda belirtilen usulsüzlüklerin ne olduğunu sorduğumuzda Terem, Rekabet Kurulu’nun ne istediğini, neyin neden düzeltilmesi gerektiğini gerekçeli kararda göreceklerini, ona göre de gerekeni yapacaklarını kaydetti.

Kararda bahsedilen 90 günlük sürenin henüz başlamadığını da ifade eden IAA Genel Müdürü, “O karar gelmeden herhangi birşey yapmamız söz konusu değil. Ne yapacağımızı bile bilmiyoruz”derken, 2011 için yapılımış olan ve TNS’in kazandığı ihaleyi etkileyeceği söylentileri hakkında da  birşey söylemenin mümkün olmadığını, kararı görmeden birşey diyemeyeceklerini sözlerine ekledi. 

Öte yandan AGB Nielsen tarafından yine aynı konu hakkında şöyle bir açıklama yapıldı: 

Sayın Basın Mensubu,
 
Basında yer alan AGB Nielsen hakkındaki iddialarla ilgili sizleri bilgilendirmeye ve son gelişmeleri birinci ağızdan vermeye devam etme ihtiyacı hissetmekteyiz.
 
Öncelikle belirtmek isteriz ki AGB Nielsen günlük, güvenilir ve doğru bir TV İzleme Ölçüm Sistemi sürdürmeye tutarlılıkla devam etmektedir.
 
Hal böyleyken, hafta sonu boyunca televizyon ve gazetelerde AGB Nielsen aleyhine yer almış olan iddiaların hiç bir temeli yoktur. AGB Nielsen’le ilgili benzer iddialara ilişkin şikayet dilekçesine karşın Kadıköy Cumhuriyet Savcılığı 19.08.2009 tarihli kararı ile, AGB hakkındaki iddiaların mesnetsiz ve dolayısıyla aleyhine kovuşturma açılmasına gerek olmadığına karar vermişti. Eğer bu iddialar ilerideki süreçte mahkemeye taşınırsa, yargılama sonunda AGB Nielsen’in iddia edilen herhangi bir suça iştirak etmediğinin ortaya çıkacağına inanıyoruz.
 
AGB Nielsen’in Türk Adaletine olan güven ve inancı tamdır; yaptığımız iş %100 şeffaflığa dayanmaktadır; ve daha önce Rekabet Kurulu ve Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulları ile yaşadığımız süreçte olduğu gibi Türk mahkemeleri ile de elimizdeki tüm bilgileri paylaşacağız.
 
Nitekim, Rekabet Kurulu, AGB Nielsen’le ilgili yaptığı araştırma sonunda, hakkında işlem yapmaya gerek olmadığını yakın bir zamanda açıklamıştır.
 
Öte yandan AGB Nielsen,  TV izleme ölçüm panelinde yer alan haneleri bulmaya çalışan, bulan ve rüşvet veren şüpheliler aleyhine İzmir Savcılığı’na şikayette bulunmuştur. Ümit ediyoruz ki bu kötü niyetleri kişiler Türk adaleti tarafından bulunacak ve gerekli yargılamalar yapılacaktır.
 
Sona ermek bilmeyen basın saldırıları ve tartışmalar, araştırma “ortak birimi”ne olan güveni sarsmaktan başka bir işe yaramamaktadır ki bu TV yayıncılığı endüstrisinin kendini değerlendirememesiyle sonuçlanacaktır.
 
AGB Nielsen olarak meselenin bir an önce sonuçlandırılmasını ümit ediyoruz. Konuyla ilgili olarak Mahkemeden tarafımıza bir bilgilendirme ulaştığında, daha detaylı yorum yapma şansına sahip olacağız.
 
Daha detaylı bilgi ihtiyacınız olduğu takdirde lütfen AGB Nielsen’i arayınız; bu veya diğer konularda sizlerle doğrudan görüşmekten mutluluk duyarız.
 
Craig Johnson
Genel Müdür
AGB Nielsen Turkey

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.