HTP Türkiye’nin ilk abur cubur raporunu açıkladı

Her ay gerçekleştirdiği Hane Tüketim Paneli ile tüketici davranışlarını sürekli izleyen HTP, Türkiye?nin ilk Abur Cubur Raporu'nu hazırladı. Rapora göre 2005 yılında abur cubur ürünleri için yapılan harcama önceki yıla oranla yüzde 19,6 arttı.

13.03.2006 - 00:00 | MediaCat

Her ay gerçekleştirdiği Hane Tüketim Paneli ile tüketici davranışlarını sürekli izleyen HTP, Türkiye’nin ilk Abur Cubur Raporu’nu hazırladı. Rapora göre 2005 yılında abur cubur ürünleri için yapılan harcama önceki yıla oranla yüzde 19,6 arttı.

Abur cubur pazarında dikkat çeken hızlı bir gelişme olduğunu ifade eden HTP Genel Müdürü Kıvanç Bilgeman’ın değerlendirmesi ise şöyle: “Son yıllarda üretici firmaların yatırımları sonucunda, abur cubur ürünlerinin iç dinamiklerinde olan değişim, bu ürün grupları arasındaki etkileşimi inceleme ihtiyacı doğurdu ve biz de bu pazarı daha yakından izlemeye başladık. Bisküvi, kraker, krem çikolata ve şeker gibi geleneksel abur cubur ürünlerinin toplam abur cubur harcamasından aldığı pay düşerken, aromalı sütler, çocuk taze peynirleri, çikolatalar, dondurma, toz süt katkıları, kahvaltılık gevrekler ve cipsler ise en fazla büyüyen ürün grupları oldu. Pazarda en yüksek harcama payına sahip olan bisküviler bir önceki yıla göre 2.4 puan pay kaybetti ve toplam içindeki payı yüzde 22,8’e geriledi. Dondurmaların harcamadan aldığı pay ise 3,1 puan artışla yüzde 19,7’ye çıktı.”

Araştırmaya göre abur cubur satın alım davranışları sosyo-ekonomik statü grupları kırılımında belirgin şekilde farklılaşıyor. DE sosyo-ekonomik grubunun abur cubur harcama tutarı Türkiye ortalamasının yüzde 18 altında kalırken, AB sosyoekonomik ise grubu abur cubur ürünleri için Türkiye ortalamasına göre yüzde 36 daha fazla para harcıyor. Bu grup toplam abur cubur harcamalarının yüzde 23’ünü gerçekleştiriyor. AB sosyo-ekonomik statü grubu, diğer gruplardan farklı olarak en çok dondurma için para harcıyor. AB grubu abur cubur harcamalarının yüzde 22,7’si dondurmaya gidiyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.