Homofobiye karşı 24 numara

LGBTQIA+ futbol organizasyonu LiGay'den önyargıları silmeye yönelik bir adım.

05.02.2020 - 13:09 | Sencer Uçar

Homofobiye karşı 24 numara

Brezilya’da yasadışı olmasına rağmen halk arasında bir hayli popüler olan Jogo do Bicho (Hayvan Oyunu) adlı kumar oyununda 24 sayısı geyiğe denk geliyor ve geyik kelimesi de Portekizcede argo kullanımıyla eşcinselleri aşağılamak için kullanılıyor. Halk arasında uzun yıllardan bu yana eşcinsellikle özdeşleştirilen 24 sayısı futbolda da karşılık buluyor. Birçok futbolcu, futbol kulübü ve taraftar 24 numaralı formadan uzak duruyor.

Brezilya’da LGBTQIA+ topluluğunun futbol organizasyonu LiGay ise homobofiyle mücadelesinde ülkedeki 24 sorununu masaya yatırdı. Futbolu önyargılardan arındırma ve her kesimden insanın bu spordan zevk almasını sağlama niyetiyle reklam ajansı AlmapBBDO ile işbirliği yapan LiGay, Brezilyalı futbol efsanesi Pelé’nin Santos’taki heykeline 24 numaralı Brezilya forması geçirdi. Organizasyon, bu hamlesiyle ülke medyasının dikkatini çekmeyi başardı.

KÜNYE

  • Reklamveren: LiGay
  • Reklam Ajansı: AlmapBBDO
Kaynak: Ads of the World

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.