Hollywood’a görsel efekt ihraç ettik.

Osmanlı İmparatorluğu Belgeseli, ABD'nin tarih programları yapan televizyon kanalı History Channel’da yayınlandı.

28.06.2006 - 00:00 | MediaCat

Osmanlı İmparatorluğu Belgeseli, ABD’nin tarih programları yapan televizyon kanalı History Channel’da yayınlandı.

Emmy ödüllü ünlü yönetmen Robert Kirk tarafından çekilen Osmanlı Belgeseli’nin görsel efektleri tamamen Türk sanatçılar tarafından, PARADOX firmasınca gerçekleştirildi. Yeşil zeminde çekilen oyuncuların ve atların, bilgisayarda hazırlanan üç boyutlu mekanlara yerleştirilmesi tekniği ile gerçekleştirilen 26 görsel efekt sahnesi, belgeselin yapımında kullanıldı. Bu sahnelerin, bilgisayar kullanılmadan gerçekleştirilmesinin imkansız olduğu belirtildi.

Belgeselin Görsel Efekt Yönetmenliğini üstlenen Hamit Keleş, şunları söylüyor: “Yıllardır bu seviyede işlere imza atabilmek için çok emek sarf ettik ve başardık. Animasyon ve görsel efekt tekniklerinin anavatanı olan Amerika’ya görsel efekt satabilmek, ülkemiz adına gurur duyduğumuz bir olaydır. Robert Kirk ile bu çalışma vasıtası ile oldukça yakın bir dostluğumuz oluştu. Ünlü yönetmen, en yakın zamanda başka projelerde de çalışmak istediğini bildirdi. Bir sonraki aşamada “İstanbul’un Fethi” gibi dev bir projeyi hayata geçirmeyi düşünüyoruz. Bu proje Türk, Amerikan, Rus ortak yapımı olacak.”

Hamit Keleş, daha önce de Faruk Aksoy tarafından yapılan Büyü filminin ve Hürrem Sultan dizisinin görsel efekt yönetmenliğini üstlenmişti. Halen L’Opera filminin Görsel Efekt yönetmenliğini ve C4 Reklam Ajansı’nın Ajans Başkanlığı görevini yürütüyor.

PARADOX ise Casper, Telsim,Yurtiçi Kargo, Viko, Slazenger, Brillant, Eti Yami, Dora, vb. birçok firmanın reklam filmlerini üreten yapım şirketi olarak tanınıyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.