‘Her işi yapan editör dönemi bitti’

Uluslararası Basın Enstitüsü’nün (IPI) Belgrad’da düzenlenen Genel Kurulu...

18.06.2008 - 13:41 | MediaCat

Uluslararası Basın Enstitüsü’nün (IPI) Belgrad’da düzenlenen Genel Kurulu ve Dünya Kongresi toplantılarında, gazeteciliğin geleceğine ilişkin konular ele alındı. En çok ilgi gören panelse Hürriyet İcra Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı’nın da konuşmacı olarak katıldığı “Çok Kâr Haberi Öldürüyor mu?” paneli oldu.

Uluslararası Basın Enstitüsü üyeleri Genel Kurul ve Dünya Kongresi toplantısı için Belgrad’da bir araya geldi. Gazeteciliğin geleceğinin masaya yatırıldığı toplantıda özellikle internetin hızlı gelişimi karşısında gazetelerin ve gazeteciliğin bu dönüşümden nasıl etkilendiği üzerinde duruldu. Toplantıda üzerinde durulan bir diğer önemli konu ise bölgede yaşanan savaşların ardından tekrar bir arada yaşayabilmekti.

Belgrad’daki Sava Konferans Merkezi’nde yapılan tartışmalar içinde en çok ilgi gören panel ise İsviçre’nin en büyük yayın gruplarından Ringier’in sahiplerinden Michael Ringier ve yayıncı Mecom Grubu’nun İcra Kurulu Başkanı David Montgomery ile birlikte Hürriyet İcra Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı’nın katılımıyla gerçekleşen ‘Çor kâr haberi öldürüyor mu?’ paneli oldu.

Kâr, baskıya direnebilmenin garantisidir

Vuslat Doğan Sabancı, başka sektörler için bu tür sorular sorulmazken, yayıncılık için rahatlıkla sorulmasını anlayamadığını belirtirken, “Kâr, kâr için değil, daha iyi bir ürün, daha derinlemesine haber için gereklidir. Kâr; bağımsızlığın, baskıya direnebilmenin garantisidir’ dedi.

Vuslat Doğan Sabancı; Thomas Jefferson, Henry James ve Norman Mailer’ın gazetecilik ile ilgili olumsuz görüşlerini anlattı ve “Bu sözler, en zeki insanları bile tatmin edemediğimizi gösteriyor. Gazeteciler olarak beklentilerimiz ile imajımız uyuşmuyor. Bunun nedeni, haberin tüketicisi tarafından nasıl algılandığıdır, haberle ilgili yüzlerce yıldır süren tartışmalardır. Yani, gazetelerin ve haberin kalitesi, kâr konusundan bağımsız olarak hep tartışılmaktadır’ diye konuştu.

Her işi yapan editör dönemi bitti

Haberin ölmediğini, üstelik her zamankinden daha canlı olduğunu söyleyen Vuslat Doğan Sabancı, kaynakların çoğalması ve internet dediğimiz sınırsız yayın alanı nedeniyle, sorunun haber kıtlığı değil, haber bolluğu olduğunu belirtti. Dünyanın artık bir haber merkezi olduğunu, sokaktaki insanın sürecin parçası haline gelmeyi sevdiğini anlatan Doğan Sabancı “Yani artık, herşeyi en iyi bilen, her işi yapan editör ve muhabirler dönemi bitti. Haber merkezleri, yazı işleri girilmesi zor tapınaklar olarak algılanmıyor. Bu yüzden de haber toplama süreçleri ve haber organizasyonlarının yapıları gözden geçirilmeli” dedi. Gazetelerin bir değişim döneminden geçtiğini anlatan Doğan Sabancı, “Bizler varoluşsal bir ‘olmak ya da olmamak’ sürecindeyiz’ diye konuştu.

İsviçreli yayıncı Michael Ringier de, özel haberin önemli hale geldiğini, insanların internet ve bedava gazeteler yüzünden her türlü bilgiye kolayca ulaştığını ancak özel ve farklı haberi okumak için para verdiklerini anlattı. “Eskiden gazetecilik daha iyiydi diyenler var. Hayır değildi; şimdi daha iyi çünkü daha çok ve daha ilginç haberler var” diyen Ringier, “İki ay Rusya’ya gidip sonra yarım sayfa röportaj yayımlama dönemi bitti. Bunun bitmesi gazeteciliğin değil, lüks yaşamın bitmesidir’ dedi.

Mecom İcra Başkanı David Montgomery ise, gazetecilerin artık tek bir mecra için değil, birçok mecra için çalıştıklarını, beş yıl önceye kıyasla bunun gazeteciler arasında daha fazla kabul gördüğünü anlattı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.