Henkel ikinci çeyrek sonuçlarını açıkladı

Yılın ikinci çeyreğinde de devam eden başarılı performansta en büyük pay, Türkiye’nin de içinde yer aldığı yükselen pazarların oldu

02.08.2012 - 00:00 | MediaCat

Henkel CEO’su Kasper Rorsted’in katılımıyla açıklanan 2012 yılının ikinci çeyreğine ait mali sonuçlara göre Henkel, satışlarını yüzde 6,4 oranında artırarak 4 milyar 206 milyon euro seviyesine ulaştı. Faaliyet karı yüzde 18,6’lık bir artışla 609 milyon euro’ya ulaşan Henkel’in faiz ve vergi öncesi kâr marjı da 1,5 puanlık artışla yüzde 14,5’e çıktı. Türkiye’nin de içinde yer aldığı yükselen pazarlar, bu gelişmede birinci derecede rol oynarken, bu pazarlardaki satışlar organik olarak yüzde 8,1’lik bir artış gösterdi. Henkel CEO’su Kasper Rorsted, bu sonuçlarla birlikte 2012 hedeflerine ulaşmak için önemli bir adım daha attıklarını belirtti.

İkinci çeyrekteki bu büyümeye Henkel’in faaliyet gösterdiği tüm sektörler katkı sunarken, Çamaşır ve Ev Bakım Ürünleri yüzde 5,1, Kozmetik ve Kişisel Bakım yüzde 2,8 ve Yapıştırıcı Teknolojileri de yüzde 3,6’lık organik büyüme sağladılar. 

Bölgesel performans

Bir yandan Güney Avrupa ülkelerinde yaşanan finansal krizin etkileri artmaktayken diğer yandan son derece rekabetçi koşulların yaşandığı Batı Avrupa pazarı, Henkel’in toplam satışlarının üçte birini karşılayan bir pazar olarak 1 milyar 425 milyon euro’luk büyüklüğe ulaştı. Doğu Avrupa pazarında ise satışlar yüzde 5,8’lik bir artışla 771 milyon euro’ya ulaştı. Organik büyüme yüzde 7,9 olarak gerçekleşirken, bu büyümeye en büyük katkı Türkiye pazarından ve Rusya’daki yapıştırıcı işinden geldi.  Afrika/Ortadoğu bölgesi de bir kez daha çift haneli büyüme rakamlarına ulaşarak satışlarını yüzde 14,1 oranında artırdı. Çamaşır ve Ev Bakım Ürünleri’ndeki büyümenin buradaki katkısı büyük oldu. Kuzey Amerika bölgesindeki satışlar ise yüzde 13,2’lik bir artışla 765 milyon euro’ya ulaştı. Latin Amerika 270 milyon euro ile geçen yılın aynı dönemindeki seviyesini korudu. Son olarak Asya Pasifik bölgesi de yüzde 11,8’lik bir artış sağlayarak 657 milyon euro’luk  bir satış rakamına ulaştı. Bu bölgede organik büyüme yüzde 4,5 olarak gerçekleşirken, buna en büyük katkı Çin ve Endonezya’dan geldi. 

 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.