Heineken, Google ile reklam anlaşması imzaladı

Heineken, Google ile reklam anlaşması imzaladı

04.07.2011 - 00:00 | MediaCat

Heineken, Google ile multi-milyon Euroluk bir reklam anlaşması yaptığını açıkladı. Markanın sosyal mecralarda tanıtımını sağlamak için sektördeki lider firmalarla bir süredir görüşen Heineken, en sonunda Google ile anlaştığını açıkladı.

Heineken’in reklam müdürü Alexis Nasard, Google ile yaptıkları anlaşmanın sadece Heineken markasını değil firmanın tüm ürünlerini kapsadığını dile getirdi.

Heineken sözcüsü John Paul Schuirink’in açıklamasına göre anlaşma çerçevesinde özellikle Heineken reklamlarının Youtube’da yayılmasına yoğunlaşılacak. Bunun yanı sıra Schuirink, Google’da banner yayınlanması gibi promosyonların da gerçekleştirileceğini dile getirdi.

Schuirink, Heineken’in bu kampanyaya imza atmasının televizyon reklamı gibi daha geleneksel yöntemleri kullanmayacağı anlamına gelmediğini dile getirdi ve ekledi: "Pazarlama bütçemizi geçtiğimiz yıllara göre artırdık fakat bütçe dağılımımızda belirli değişiklikler yaptık. Heineken yaklaşık 2 milyar dolarlık yıllık reklam bütçesinin yüzde 4’ünü online mecralara harcıyordu. Fakat bu rakam ileriki yıllarda artacak."

Heineken, Nisan ayında reklam ve promosyon harcamalarını artıracağını belirtmişti. Tüketici malları sanayindeki Nestle, Unilever PLC ve Danone gibi markalar gelirlerinin yüzde 15-20sini reklama harcarken bu oran Heineken için 2010’da yüzde 12’ydi. Heineken’in, reklam harcamalarını, diğer tüketici malları sanayii markalarıyla aynı seviyeye getirileceği düşünülüyor.

Schuirink Google anlaşmalarının 20 ülkeyi kapsadığını, global ve yerel düzeyde kampanyalar hazırlanacağını belirtirken, anlaşmayla ilgili mali detay vermekten kaçındı.

İlk olarak, Youtube’a yoğunlaşacak olan Heineken kampanyasının sonraki dönemlerde kapsamının geliştirileceği vurgulanıyor.

Schuirink , Heineken’in ana reklam ajansı olan Wieden & Kennedy ve Frence’s Publicis Groupe’un Google anlaşmasından etkilenmeyeceğini de dile getirdi.

Google sözcüsü Mark Jansen ise Google’ın başka firmalarla da bu tarz anlaşma imzalayıp imzalamadığına dair sorulara cevap vermedi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.