MediaCat

Hayat kurtaran iç çamaşırı

Trucss, Brezilya’da şiddetten korunmak için cinsel organlarını gizlemek zorunda kalan trans kadınlara özel tasarlanan iç çamaşırının ücretsiz dağıtılmasını amaçlıyor.

Trans kadın cinayetlerinin en sık işlendiği ülkelerden Brezilya’da insanlar şiddetten korunmak için cinsel organlarını bant, ip ya da yapıştırıcılar yardımıyla saklamak zorunda kalıyor. Gündelik hayatta cinsel organları vücutlarına yapışık kaldığı için tuvaleti kullanmaları mümkün olmuyor. Bu nedenle, ülkede trans kadınların başlıca ölüm nedenleri arasında böbrek hastalıkları geliyor.

Trans bireylerin çok iyi bildiği bu gerçeğe dikkat çekmek ve onları böbrek hastalıklarından korumak isteyen iç çamaşırı markası Truccs, ajansı Africa işbirliğiyle trans kadın vücuduna özel külotlar tasarladı. Hazırlanan reklam filmiyle insanların cinsel organlarını nasıl gizlemek zorunda kaldıkları ve sağlık problemleri anlatıldı.

Doktorlar ve trans topluluğu işbirliğiyle geliştirilen ürün, ülkede muhafazakârlığıyla bilinen Record TV’de yayınlanan bir filmde modaya uygun bir iç çamaşırı olarak tanıtıldı. Muhafazakâr kesimi sarsan bu strateji, konunun toplumun diğer kesimlerinde de gündem olmasını sağladı. Kampanya influencer’lardan da destek gördü. Yeni hedef ise ürünün temel sağlık ürününe dönüştürülmesi ve çıkarılacak yasayla sağlık sisteminde ücretsiz dağıtılmasının sağlanması.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.