MediaCat

Hangi meslek bize daha uygun?

Secretcv.com tarafından yapılan “Meslekler” anketine göre değişik kişilik yapısındaki kişilerin hangi mesleklere uygun olduğu araştırıldı.

Hangi meslek bize daha uygun?

Herkes şarkı söyleyemez, herkes oyuncu olamaz, herkes iyi bir satışçı olamaz ya da herkes yönetici olamaz. Aldığımız eğitim, yeteneklerimiz, yetiştirilme tarzımız kadar; “kişilik özelliklerimiz” de mesleğimizi doğru icra etmemizde ve o meslekte mutlu olmamızda etkili.

Secretcv.com genel olarak 9 kişilik yapısını ele alarak ve bu kişilik yapılarına uygun meslekleri belirledi. 4.557 kişinin verdiği yanıtlarla oluşan sonuçlara göre;

İçe dönük kişilik yapısında olan kişiler, yüzde 20 ile -yazılım uzmanı, yüzde 19 ile muhasebe/finans, yüzde 15 gibi “iletişimin” direk ön planda olmadığı mesleklere uygun olurken, bunları yüzde 15 ile aşçı, yüzde 11 ile Web Master, yüzde 9 ile grafiker takip ediyor.

Dışa dönük kişilik yapısında olan kişiler, yüzde 30 ile pazarlama/marketing, yüzde 24 ile satış gibi “iletişimin” çok önemli olduğu mesleklere uygun olurken, bunları %11 ile gazeteci, yüzde 10 ile insan kaynakları, yüzde 8 ile reklamcı ve turizmci, yüzde 6 ile avukat izliyor.
 
Düzenli/Kuralcı kişilik yapısında olan kişiler, yüzde 25 ile bankacı, yüzde 18 ile yönetici asistanı gibi “disiplinin” önemli olduğu mesleklere uygun olurken, bunları yüzde 11 ile avukat, yüzde 9 ile proje yöneticisi, yüzde 8 ile öğretmen ve muhasebeci izliyor.

Fedakar/Özverili kişilik yapısında olan kişiler yüzde 36 gibi yüksek bir oranla öğretmen, yüzde 27 ile doktor ve yüzde 20 ile hemşire gibi “karşısındaki kişileri düşünebilmenin” önemli olduğu mesleklere uygun oluyor.
 
Yenilikçi/Yaratıcı kişilik yapısında olan kişiler yüzde 28 ile reklamcı, yüzde 16 ile mimar gibi “görselliğin, yeni fikirlerin” önemli olduğu mesleklere uygun olurken, bunları yüzde15 ile grafiker, yüzde 14 ile pazarlama/marketing, yüzde 13 ile mühendis izliyor.
 
Otoriter kişilik yapısında olan kişiler yüzde24 ile proje yöneticisi/yönetici, yüzde 20 ile avukat gibi  “baskın ve disiplinli” olmanın önemli olduğu mesleklere uygun olurken, bunları yüzde16 ile öğretmen, yüzde 13 ile bankacı, yüzde 11 ile insan kaynakları, yüzde 10 ile yönetici asistanı izliyor.
 
Uyumlu kişilik yapısında olan kişiler yüzde28 ile sekreter, yüzde 25 ile insan kaynakları gibi “insan ilişkilerinin” önemli olduğu mesleklere uygun olurken, bunları yüzde 20 ile psikolog, yüzde 15 ile hemşire izliyor.
 
Yetenekli kişilik yapısında olan kişiler yüzde 22 ile aşçı, yüzde 20 ile reklamcı gibi “hem el becerisinin hem de kreatif” olmanın önemli olduğu mesleklere uygun olurken, bunları yüzde 17 ile grafiker, yüzde 14 ile web master /web developer izliyor.
 
Analitik kişilik yapısında olan kişiler yüzde 33 ile mühendis, yüzde 26 ile muhasebe/finans gibi “sayısal zekanın” önemli olduğu mesleklere uygun olurken, bunları yüzde 18 ile bankacı, yüzde 17 ile uazılım uzmanı izliyor .
 

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.