Gülümseyin! Ödemenizi alıyoruz

Çin'de KFC ile Alibaba'dan yüz tanıma sistemiyle ödeme sistemi denemesi.

06.09.2017 - 17:53 | Sencer Uçar

Gülümseyin! Ödemenizi alıyoruz

KFC‘nin Çin’de açtığı yeni konsept restoranı salatalardan meyve sularına ve ızgara tavuklara kadar her şeyde sağlık ve yenilik vurgusu taşıyor. Fast food zincirinin yeni stratejisinde elbette teknoloji de rol oynuyor. Zira bu yeni restoran, müşterilerine Alibaba‘nın yüz tanıma teknolojisi ile çalışan ödeme sistemi Alipay ile ödeme yapma imkânı sunan ilk lokasyon olma özelliği taşıyor.

Doğu Çin’deki Hangzhou kentinde bulunan KPRO, aynı zamanda Çinli teknoloji devi Alibaba Group’a da ev sahipliği yapıyor. Alibaba’nın ödeme servisi Alipay’in yarattığı “Smile to Pay (Gülümse ve Öde)” teknolojisi ise insanların ödemelerini gülümsemeleri ile gerçekleştirmelerini sağlıyor.

Restorandaki dokunmatik ekrandan istediklerini seçen seçen müşteriler, ödeme kısmına geldiğinde yüzlerini kameraya çeviriyor ve yüz tanıma sisteminin devreye girmesinin ardından telefon numaralarını da yazarak ödemelerini tamamlamış oluyor.

 

Kaynak: Creativity Online

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.