MediaCat

GroupM marka güvenliği standartlarını paylaştı

Dijitalin en sıcak gündem maddeleri CoFuture sahnesinde.

GroupM marka güvenliği standartlarını paylaştı

WPP tarafından “Türkiye’nin medya ve pazarlama odaklı ilk inovasyon festivali” olarak kurgulanan CoFuture İnovasyon Zirvesi, dün ve bugün (29-30 Mart) GroupM’in İstanbul’daki merkezinde gerçekleşti.

Ajanslar, reklamverenler ve start-up’ları buluşturan etkinliğin ikinci gününde, WPP Ülke Müdürü ve GroupM Türkiye CEO’su Demet İkiler ve GroupM Dijital Gelişim Yöneticisi Neslihan Olcay’ın ev sahipliğinde dijital pazarlama ve reklam sektörünün bugünlerdeki en sıcak konularından marka güvenliği masaya yatırıldı.

GroupM marka güvenliği standartlarını paylaştı

Marka güvenliğinde global standartlar

Grup bünyesinde marka güvenliğinden de sorumlu olan GroupM Head of Digital Trading Burak Türkan’ın sahne aldığı oturumda GroupM’in global ölçekte marka güvenliği konusunda belirlediği standartlar da katılımcılarla paylaşıldı.

GroupM‘in görüntüleme konusunda endüstri standartları üzerinde kriterler belirlediğini aktaran Türkan, gösterim (display) için “zaman bağımsız olarak reklam alanının yüzde 100’ünün insanlar tarafından görünmesi” ve video için “Reklam alanının yüzde 100’ünün insanlar tarafından görünmesi, videonun yüzde 50’sinin tamamlanması, kullanıcı tarafından başlatılması ve sesin en az yüzde 10’da olmak üzere açık olmasını” şart koştuklarını belirtti.

GroupM marka güvenliği standartlarını paylaştı

2017’nin veri konsolidasyonu ve benchmark’ların belirlenmesi gibi hamlelerle geçecek bir hazırlık dönemi olacağını belirten Türkan, GroupM’in 2018’de yapılacak lansmanla birlikte belirlediği görünürlük standartları üzerinden satınalma hizmeti sunmaya başlayacağını katılımcılarla paylaştı.

GroupM’den marka güvenliği tavsiyeleri

  1. Risk toleransı ve içerik beklentilerinin belirlenmesi.
  2. Üçüncü parti reklam sunucusu kullanılması.
  3. Herhangi bir yayıncının marka güvenliği teknolojilerinin tam kullanımı (YouTube, GDN gibi).
  4. Reklam doğrulama teknolojilerinin kullanılması (MOAT, IAS, DOUBLEVERIFY vd.) ve reklamverenin içerik beklentileri doğrultusunda ayarlarının etkinleştirilmesi.
  5. Videoların ölçümlenebilir olması için uygun formatlarda üretilmesi (Masaüstü / VPaid 2.0 veya VAST 4.0, Mobil / MRAID).
  6. Blacklist olmuş yayıncıların kullanılmaması (özellikle network veya exchange satın almalarda).
  7. Yayıncı kontratları ile garanti altına alınması (GroupM), uygunsuz içeriklerde tespit edilen yayınların ödenmemesi ve bu prensipleri reddeden yayıncılar ile çalışılmaması.
  8. Reklam sahteciliği tespit edilen kaynakların blacklist edilmesi. Kritik konularda GroupM Trading ile görüşülüp zorunlu durumlarda yetkililere raporlanması.
  9. Ad Exchange’lerin kontrollü kullanılması, GroupM Trusted Marketplace ve/veya Private Marketplace’lerin tercih edilmesi.
  10. Whitelist’ler oluşturup güvenilir partnerlerle çalışılması.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.