Google’dan gerçek zamanlı arama

İnternet devi Google, gerçek zamanlı arama özelliğini başlattığını açıkladı. İnternette en çok kullanılan arama motoru olan Google...

10.12.2009 - 00:00 | MediaCat

İnternet devi Google, gerçek zamanlı arama özelliğini başlattığını açıkladı. İnternette en çok kullanılan arama motoru olan Google, bir milyarı aşkın site üzerinden gerçek zamanlı veri akışı sağlayacağını belirtti.

Google’ın bu yeni özelliği, Twitter’ın yanısıra MySpace ve Facebook gibi sosyal paylaşım ağlarından da güncellemeleri içerecek.

Google’dan yapılan açıklamaya göre bu yeni özellik, kullanıcılara bu tür sitelerde yapılan kamuya açık güncellemelere anbean ulaşabilme olanağı sağlayacak.

Bu türden güncellemeler, kullanıcılara gösterilen arama sonuçları sayfasında ayrı bir kutucuk içinde yer alacak.

Google, bu yeniliklerin İngilizce dilindeki tüm arama sitelerinde birkaç gün içinde uygulamaya geçeceğini, diğer dillerde ise uygulamanın 2010 yılı başından itibaren başlayacağını açıkladı.

Twitter hemen başlıyor
Kaliforniya’daki Bilgisayar Tarihi Müzesi’nde düzenlenen bir etkinlikte söz alan Google yetkilileri, gerçek zamanlı arama özelliğinin ilk kez olarak bir arama motoruna eklendiğini belirtti.

Açıklamaya göre Twitter’daki güncellemeler İngilizce arama motorlarına hemen yansımaya başlayacak.

Facebook ve MySpace gibi diğer sosyal paylaşım ağlarındaki kamuya açık bilgilerin arama sonuçlarına yansıması ise gelecek yılı bulacak.

Bu özellik aynı zamanda iPhone ya da Google’ın Android işletim sistemini kullanan akıllı telefonlar aracılığıyla da kullanılabilecek.

Bu değişiklik sayesinde İran’daki muhalif gösteriler ya da uçak kaçırma gibi sıcak haberlerde kamuya açık bir şekilde yayınlanan tüm mesajlar, aynı anda Google kullanıcılarına ulaşabilecek.

İnternet arama piyasasında Google yüzde 65 ile liderliği elinde bulunduruyor. Kısa süre önce Yahoo ile bir anlaşma imzalayan Microsoft’a ait Bing arama motoru ise pazarın yaklaşık yüzde 30’unu elinde bulunduruyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.